Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pavel má v Olomoucku bohatý program. Účastnil se debat, jednání i výšlapu

Česko

  8:28aktualizováno  20:26
Prezident Petr Pavel se v první den své dvoudenní návštěvy Olomouckého kraje účastnil debaty se studenty, které zajímala politika a také výrok Jany Černochové. S obyvateli Javorníku na Jesenicku diskutoval o zákonu na podporu obnovitelných zdrojů. Účastnil se jednání na krajském úřadě a manželkou Evou, se kterou do kraje přijel v pondělí ráno, se vydal na výšlap k Lesnímu baru.

Prezident míní, že je zásadní problém, že na rozdíl od tří takzvaně strukturálně postižených krajů - Karlovarského, Moravskoslezského a Ústeckého - se například na Olomoucký nevztahuje žádný fond. Zmíněné tři regiony mohou čerpat peníze z dotačního programu Spravedlivá transformace.

Pavlovu návštěvu na Filozofické fakultě Univerzity Palackého provázel mimořádný zájem studentů, zajímali se o politické otázky týkající se západního Balkánu, Číny, směřování Slovenska ale i financování vysokých škol. Padl i dotaz na výrok ministryně obrany Jany Černochové (ODS) ohledně vystoupení z OSN kvůli přijaté rezoluci k dění na Blízkém východě. Podle Pavla není nic špatného na kritických názorech, které společnost posouvají dál.

„Jakkoliv můžeme vnímat OSN jako těžkopádnou a dnes v konkrétních případech paralyzovanou, a to především v zahraničně-politických a bezpečnostních tématech s ohledem na právo veta stálých členů Rady bezpečnosti, řešením není vystoupit, řešením je, hledat cesty, jak tu organizace zefektivnit,“ uvedl prezident.

Pavel následně zamířil do Javorníku na Jesenicku, který naposledy v roli prezidenta navštívil v roce 1995 prezident Václav Havel. Jesenicko si podle svých slov vybral nejen kvůli místu, kde vyrůstala jeho žena, ale i kvůli regionu samotnému, který musí čelit řadě problémů. Návštěva prezidentského páru pokračuje v kraji také v úterý.

Podle děkana Jana Stejskala jde o třetí takto vysoce postavenou návštěvu na fakultě - první byla císařovna Marie Terezie, druhou prezident Václav Havel, který zde přebíral čestný doktorát. Fakulta měla ze zařazení do Pavlova programu radost.

„Vnímáme návštěvu nejen jako projevení úcty k univerzitě, ale zvláště k humanitním a sociálním vědám, které na fakultě pěstujeme,“ sdělil Stejskal.

Mluvil o znevýhodněných regionech i Izraeli

Pavel z fakulty zamířil na krajský úřad. U budovy ho po desáté hodině uvítal hejtman Josef Suchánek, s nímž prezidentský pár po debatě s představiteli kraje také poobědval. Na místě byli rovněž místní lidé včetně školáků, ale i Pavlův odpůrce, který dal svůj nesouhlas najevo pískotem.

Na tiskové konferenci konané před třináctou hodinou prezident během odpovědí na dotazy novinářů mimo jiné zmínil, že považuje za problém, že na rozdíl od tří takzvaně strukturálně postižených krajů se například na Olomoucký nevztahuje žádný fond.

„Máme celou řadu území, která jsou hospodářsky a sociálně ohrožena, na které se žádné fondy, a zvláště evropské, nevztahují. Přitom tato území mají stejně závažné problémy jako strukturálně postižené kraje,“ vyzdvihl Pavel.

S vedením kraje proto hovořil například o dopravní infrastruktuře či o tom, že se dlouhodobě nedostává peněz na údržbu silnic druhé a třetí třídy.

Vyjádřil se také ke konfliktu mezi Izraelem a hnutím Hamás. V případě eskalace a války s hnutím Hizballáh a případně nepřátelským Íránem by se podle něj mimořádně zvýšilo riziko terorismu. „Riziko je velmi vážné. Svět by to také pocítil na cenách ropy, a tudíž navázaných produktů i služeb,“ podotkl Pavel.

První dáma otevřela centrum řešení konfliktů

Manželka prezidenta Eva Pavlová dopoledne otevřela v olomoucké Pevnosti poznání Centrum pro řešení konfliktů a mediaci. Zřídila ho právnická fakulta Univerzity Palackého, zaměřeno je na řešení konfliktů, mimosoudních metod řešení sporů, vyjednávání a mediaci.

Sloužit bude příštím mediátorům i těm, kteří při výkonu povolání potřebují řešit konfliktní situace. Pavlová při svém projevu mimo jiné uvedla, že si práce mediátorů váží a s mediací má osobní zkušenost.

„Díky tomu, že jsem v kontaktu s mediací, vím, že zatím není v České republice plně využita a nedostane se vždy k občanům, kteří ji potřebují. Přeji proto tomuto centru, aby dobře sloužilo rozvoji mediace v naší zemi,“ řekla dále.

Po občerstvení v Lesním baru byla debata

Odpoledne už prezidentský pár opět spolu vyrazil na Jesenicku k samoobslužnému Lesnímu baru nedaleko Lipové-lázní. V cíli delegaci čekal oheň, udírna s klobáskami a speciální žlaby, ve kterých se chladilo pivo či nealko.

Petr Pavel si z kádě vylovil plechovkové pivo, jeho žena dostala svařené víno a společně ochutnali i klobásu z udírny. Ze stylových plechových hrníčků si připili i šampaňským, které obstaral olomoucký hejtman Josef Suchánek (Piráti a STAN). Bar je běžně zásoben i špekáčky, na ty však během návštěvy už nedošlo.

V Lesním baru turisty na místě nikdo nehlídá ani neinkasuje, platí se do pokladničky. Podle zjištění ČTK zanechala prezidentova manželka za pohoštění 240 korun.

Pavel se na toto místo vydal vůbec poprvé „Pro mě je to úžasný příklad toho, že někdo chce udělat lidem radost, že se tady mohou občerstvit a přes všechny potíže má důvěru v to, že v lidech je více dobrého než špatného,“ nechal se slyšet prezident.

Na večer pak byla naplánována debata s místními v kulturním domě v Javorníku. Během ní prezident mimo jiné vyjádřil názor, že zákon zavádějící podporu obnovitelných zdrojů energie byl před lety zřejmě záměrně nastaven tak, aby ho mohli obratem zneužít velcí investoři.

Díky výhodným podmínkám pak postavili velké solární parky a na jejich provoz od té doby každoročně doplácí desítky miliard korun stát, domácnosti a firmy. Zatím se ale podle Pavla nepodařilo najít právně čistou cestu, jak situaci změnit.

V Javorníku při prezidentských volbách zvítězil ve druhém kole Andrej Babiš, který získal 817 hlasů, Petra Pavla volilo 503 obyvatel z celkového počtu 2 057 oprávněných voličů.

Prezident navštíví firmy, starosty i velitelství

V úterý se Pavel zastaví v jesenické firmě Woox, která vyrábí a prodává například flanelové košile. Pavel flanelové košile v době předvolební kampaně často nosil a staly se jedním ze symbolů jeho kandidatury na funkci hlavu státu.

Součástí úterního programu prezidenta Pavla bude také debata se starosty měst a obcí z Jesenicka a Šumperka či návštěva ruční papírny ve Velkých Losinách na Šumpersku. Na závěr dvoudenní návštěvy prezident přijede v úterý odpoledne na Velitelství pozemních sil v Olomouci, kde bude debatovat s vojáky.

Petr Pavel od lednového zvolení prezidentem navštívil přes polovinu krajů. V návštěvách chce pokračovat i poté, kdy jich objede všech čtrnáct. Absolvoval už návštěvy Moravskoslezského, Libereckého, Jihočeského kraje, Vysočiny a Prahy. Naposledy navštívil koncem září Jihomoravský kraj, kde byl ve funkci prezidenta předtím už dvakrát.

Začátkem srpna rovněž zavítal v Brně na Ústavní soud, Nejvyšší soud a Nejvyšší správní soud, v červnu se spolu se slovenskou hlavou státu Zuzanou Čaputovou zúčastnil debaty na festivalu Meeting Brno. Ještě předtím, než se ujal prezidentského úřadu, navštívil Ústecký a Karlovarský kraj, kde také na Sokolovsku zahájil letošní školní rok.

28. října 2023

Autoři: , ,

Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku
Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku

V Moravské metropoli se rozkládá zábavní park BRuNO, který přináší nekonečné možnosti pro aktivní odpočinek jak pro děti, tak i pro dospělé. Maskot...