Úterý 27. února 2024, svátek má Alexandr
130 let

Lidovky.cz

Česko

Čína nebere příliš ohled na mezinárodní řád, řekl prezident Pavel v Itálii

Prezident Petr Pavel se v Itálii setkal s premiérkou Giorgiou Meloniovou. (28. listopadu 2023) foto: ČTK

Čína podle prezidenta Pavla pokračuje ve svém globálním prosazování se, nebere však příliš ohled na mezinárodní řád založený na pravidlech. Vyžaduje sice respekt, ale ignoruje důstojnost a zájmy ostatních. Pokračuje v masivním zbrojení a budování svých vojenských schopností, včetně jaderných sil. Pavel to dnes řekl při přednášce na škole NATO Defense College v Římě.
  20:36

V současnosti sice Čína nemusí představovat přímou vojenskou hrozbu pro Evropu, nicméně využívá řadu nástrojů k zastrašování, když z toho pro sebe vidí výhody, míní prezident. Asijská velmoc se podle něj snaží o kontrolu toků globálních dat a používá různé formy socioekonomického nátlaku.

Čínské společnosti jsou de facto propojeny se státem a jsou připraveny sloužit jeho záměrům, míní Pavel. V některých oblastech už Čína ukázala svoji schopnost a záměr narušit naši bezpečnost, řekl prezident s ohledem na kybernetickou bezpečnost.

„V globálním tržním systému budeme nevyhnutelně pokračovat v obchodování s Čínou, ale neměli bychom dovolit, aby takové interakce vedly k naší závislosti na ní,“ uvedl Pavel.

Aktualizace obranné strategie

Hlava státu také připomněla, že česká vláda letos přijala aktualizovanou bezpečnostní i obrannou strategii. Oba dokumenty podle Pavla spojuje teze, že bezpečnost není automatická a není zadarmo. Vyžaduje zapojení celé společnosti.

„Naše nová bezpečnostní strategie je neobvykle přímá v přisouzení bezpečnostních hrozeb či výzev zejména Rusku a Číně. Jmenuje ale i Írán a Severní Koreu mezi ‚zlými chlápky‘,“ konstatoval.

NATO je podle prezidenta nyní jedinou organizací, která je schopna bránit teritorium, suverenitu a územní integritu svých členů. Vyzdvihl také důležitost rozvoje a financování armád jednotlivých států.

Česko je aktivním členem NATO

„Pevné transatlantické pouto je základem naší strategie,“ poznamenal Pavel. Důležité je také posilovat vztahy se všemi zeměmi, které o to stojí. Ocenil, že Česko je aktivním členem aliance.

Prezidenta na cestě po Itálii doprovází i podnikatelská delegace. „Podporu českého byznysu vnímám jako samozřejmou součást prosazování českých zájmů v zahraničí. Naše firmy i vědecké a výzkumné instituce mají Itálii mnoho co nabídnout. Věřím, že se jim podaří navázat kontakty, které povedou k posílení bezpečnosti a prosperity nás všech,“ uvedla hlava státu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!