Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Pavel jede do Itálie. V Římě ho čekají politici, v Miláně montovna stíhaček F-35

Prezident Petr Pavel na návštěvě Olomouce (30. října 2023) foto: Luděk Peřina, ČTK

Tři desítky zástupců firem a organizací vyrazí s prezidentem Petrem Pavlem příští týden na pracovní cestu do Itálie. Zejména jde o podniky ze sektorů letectví, energetiky, obrany, dopravy a moderních technologií. V páteční tiskové zprávě o tom informoval Svaz průmyslu a dopravy ČR. Pavel věří, že se jim podaří navázat kontakty, které povedou k posílení bezpečnosti a prosperity.
  12:54

Itálie je podle svazu pátým nejdůležitějším českým obchodním partnerem v Evropě, působí tam stovky českých firem. „Na italském trhu se jim daří v různých oblastech, jako jsou aerospace, zelená energie, digitální sektor, zemědělství a IT. České firmy mohou na italském trhu nalézt uplatnění ve smart cities, zdravotnictví, kultuře, infrastruktuře a turismu, biotechnologiích a nanotechnologiích,“ uvedl svaz.

Mezi firmami a organizacemi, které do Itálie vyrazí, jsou například Aero Vodochody Aerospace, Asociace leteckého a kosmického průmyslu, Asociace nanotechnologického průmyslu, Český plynárenský svaz, Frentech Aerospace, Škoda Transportation, Univerzita obrany nebo Oxygen Biotech.

Jejich zástupci se zúčastní podnikatelských fór v Římě a Miláně. „V Římě budou mít účastníci mise navíc unikátní možnost navštívit firmu AVIO, která je jedním z největších hráčů v segmentu pevného, kapalného a kryogenního pohonu pro vesmírné nosiče a taktické rakety,“ dodal svaz.

Podnikatelská delegace bude Pavla do zahraničí doprovázet poprvé od jeho zvolení prezidentem. „Podporu českého byznysu vnímám jako samozřejmou součást prosazování českých zájmů v zahraničí. Naše firmy i vědecké a výzkumné instituce mají Itálii mnoho co nabídnout. Věřím, že se jim podaří navázat kontakty, které povedou k posílení bezpečnosti a prosperity nás všech,“ uvedla hlava státu.

Pavel bude v Itálii od pondělí do středy, letí s ním i manželka Eva. Prezident bude jednat s protějškem Sergiem Mattarellou, premiérkou Giorgiou Meloniovou a prezidentem regionu Lombardie Attiliem Fontanou.

Zatímco úterní program prezident stráví v Římě, kde se dále setká se zástupci krajanské komunity, vystoupí s přednáškou ve škole NATO Defense College či zavěsí věnec k pamětní desce Milana Rastislava Štefánika a československých legionářů, ve středu přejede vlakem do Milána. Tam mimo jiné navštíví továrnu Moto Guzzi i montovnu letounů F-35.

10. května 2023

Autoři: ,

Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny
Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny

Tentokrát přinášíme soutěž pro všechny kreativní duše, které milují práci s látkami. Tři výherci získají šicí balíček od Funny Bunny, který dodá...