Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Česko

Válek jednal s Pavlem o přesčasech i odměňování. Požádal ho o podporu novely

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. (8. září 2023) foto: Anna Boháčová, MAFRA

Prezident Petr Pavel jednal s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem. Společně diskutovali například o současné situaci ve zdravotnictví. Válek zároveň prezidenta požádal o podepsání novely o léčivech, která by podle něj měla pomoci se stabilizací dodávek léků.
  14:01aktualizováno  16:18

Válek Pavla podle svých slov požádal také o podporu posílení primární péče a počtu praktických lékařů i pediatrů. Jejich počet by se podle Válka měl navýšit tak, aby každý občan měl svého lékaře, u kterého je registrován. „A to i v regionech, kde je jich opravdu nedostatek,“ doplnil Válek.

Společně diskutovali také o problematice lůžek či o digitalizaci zdravotnictví. „Představil jsem projekty, které se týkají e-zdravotnického průkazu, který chceme spouštět v příštím roce,“ řekl Válek s tím, že lidé by v elektronickém průkazu měli například kompletní informace o očkování nebo o žádankách.

Došlo i na nedostatek léčivých přípravků. „Každý týden vedeme jednání. Seznámil jsem s nimi i pana prezidenta. Bezesporu děláme maximum pro to, abychom léky měli,“ uvedl Válek. „Problém zůstává v tom, že nemáme žádný nástroj, jak zajistit plošnou distribuci do všech lékáren,“ dodal.

Právě to by měla vyřešit novela zákona o léčivech, kterou projednává Poslanecká sněmovna. Její třetí čtení by mělo proběhnout v úterý. Změnou by podle návrhu měla být také jednodušší přehlednost dostupnosti léků v jednotlivých lékárnách. Válek v minulosti uvedl, že by novela mohla začít platit od 1. ledna příštího roku.

Některá témata, která Válek s Pavlem probírali, jsou podle ministra politicky neatraktivní. K takovým podle něj patří například formulace v úhradové vyhlášce, která podporuje primární péči, či novela zákona o zdravotním pojištění. „Je to celá řada kroků, které je potřeba udělat. Jsem si plně vědom, že mám čtyři roky a nechci je promarnit,“ doplnil Válek.

Pavel si od Válka vyžádal k některým otázkám bližší informace a doplňující data. Ty by podle šéfa zdravotnictví mohl využít například při cestách po Česku.

Autor: