Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Prezident na jihu Čech dostal černý pás a projel se v záchranném člunu

Česko

  16:23aktualizováno  17:09
Druhým dnem pokračuje návštěva jižních Čech prezidenta Petra Pavla. V devět hodin zamířil na krumlovský zámek, do jehož areálu ho uvedl kastelán Pavel Slavko. Pak přejel do Hořic na Šumavě, kde překvapil mladé sportovce na táboře, a následně navštívil amfiteátr pro pašijové hry. Návštěvu zakončil v Dolní Vltavici, kde zhlédl ukázky práce vodních záchranářů a projel se po přehradě v jejich člunu.

Středeční program začal prezident Petr Pavel s manželkou Evou na krumlovském zámku, kde se i se svým doprovodem detailně seznámil s historickým areálem.

Před zámkem na něj čekaly desítky lidí. „Prezidenta jsem viděla poprvé, je sympatický. Ale co se mi nelíbí, je reakce radnice, která o jeho návštěvě vůbec neinformovala,“ prohlásila Vlaďka Šmejkalová z Českého Krumlova.

Následovalo přivítání od kastelána zámku Pavla Slavka a ředitele jihočeských památkářů Petra Pavelce. Pak se prezident s manželkou zastavili u příkopu s medvědy, kde si s nimi popovídal i chovatel Jan Černý.

Návštěva prezidenta na jihu Čech

Na druhém nádvoří čekala nastoupená granátnická garda. Tradici jedné z nejstarších privátních ozbrojených sil v Evropě, která střežila českokrumlovský zámek v letech 1742 až 1948, obnovil spolek místních nadšenců.

Další část prohlídky už byla soukromá.

Z Českého Krumlova se prezidentský pár přesunul do nedalekých Hořic na Šumavě. Ještě než navštívil amfiteátr, kde místní ochotníci uvádějí pašijové hry, nečekaně zavítal mezi více než stovku dětí na sportovním táboře. Ty tráví prázdniny na tradičním kempu, který pořádá budějovický Gladiators gym. Mladí sportovci se na něm věnují bojovým sportům, jako je thajský box či taekwondo.

Vzácné návštěvě předvedli ukázky svých dovedností. Prezident se s nimi rozloučil společnou fotografií. Jako dárek dostal černý pásek, který mohou získat jen nejzkušenější bojovníci. „Doufám, že teď nebudu dostávat pozvánky do ringu,“ pobavil Petr Pavel všechny přítomné.

Podpoří snahu pašijových her o UNESCO

V amfiteátru pro pašijové hry prezidenta přivítal starosta Hořic Martin Madej. „Návštěvy pana prezidenta si velice vážíme, je to první tak významná osobnost od doby, kdy tady byl František Ferdinand d’Este,“ prohlásil Madej.

Pašijové hry by se do konce roku mohly dostat na národní seznam nehmotného kulturního dědictví a jeho pořadatelé usilují také o zařazení do světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Což je prezident ostatně připraven podpořit.

„Myslím, že je dobré, když zachováváme tyto tradice. Je to výchova k respektu k naší historii a kulturnímu dědictví i k tomu, že příběhy, kterými se pašijové divadlo zaobírá, jsou v mnohém aktuální i dnes,“ prohlásil Pavel.

Prezident si jako dary odvezl plastiku anděla a dřevěnou mísu vyrobenou ze stromu, který rostl v Hořicích.

Následně se Petr Pavel setkal v Černé v Pošumaví se starosty z okolních obcí, s nimiž poobědval v Penzionu Sen.

„Diskutovali jsme o všech tématech, které náš region trápí. Řeč tak přišla na kvalitu vody v Lipně, infrastrukturu, svoz odpadu i nedostatečnou legislativu,“ popsala starostka Černé v Pošumaví Irena Pekárková a ocenila hlavně prezidentův vstřícný přístup a ochotu seznámit se se všemi lokálními problémy.

Zajímavým tématem podle ní byla také daň z nemovitosti, která je jediným stálým zdrojem přijmu pro lipenské obce. „Ocenili bychom větší přehled o plátcích. Příjem z daně je pro nás klíčový, a tak bychom měli vědět, kdo a jak nám platí, případně to, jakou platební morálku má v jiných regionech,“ upřesnila.

Dodala, že přestože prezident všechny pozorně poslouchal a z proslovů si dělal i poznámky, žádné konkrétní řešení situace se přednést nesnažil. „Tyto věci ovlivnit nemůže, a tak nám jen připomněl, že všechny tyto problémy musíme řešit společně a zapojit do nich i vedení kraje,“ sdělila s tím, že při debatě se téměř nemluvilo například o narůstající zástavbě okolo Lipna, neboť vychází přímo ze schválených územních plánů.

Zmínil uložení jaderného odpadu

Dvoudenní pobyt na jihu Čech prezidentský pár ukončil v Dolní Vltavici. Společně s hejtmanem Martinem Kubou se podívali na prezentaci záchranářských psů a simulaci záchrany tonoucích z vody, a to jak za použití záchranných pomůcek, tak s pomocí cvičených psů.

Poté prezident vyrazil na krátkou projížďku v záchranném člunu. Když se svižně rozjel po hladině, jízdu si užíval.

„Nebál jste se pane prezidente?“ ptali se ho po dojezdu na břeh. „Ne, ne. Jezdil bych takhle klidně ještě hodinu,“ smál se prezident z okénka záchranářského člunu.

Prezident na závěrečném brífinku v Dolní Vltavici zhodnotil dvoudenní návštěvu jižních Čech a připomněl také dvojici debat se zástupci kraje a starosty obcí. Vyjádřil se také k možné decentralizaci správy ve prospěch obcí nebo výběru lokality pro uložení jaderného odpadu. Jednou z uvažovaných lokalit je také oblast Janoch v těsné blízkosti Jaderné elektrárny Temelín.

„Nikdy nenajdeme místo, které by nikomu nevadilo. Bude třeba zahájit rozhovory se starosty dotčených obcí a trpělivě je přesvědčovat a ujišťovat o benefitech či minimálním riziku umístění takového úložiště v jejich katastrech,“ prohlásil mimo jiné Pavel.

V úterý prezident zahájil návštěvu kraje ve firmě Koh-i-Noor v Českých Budějovicích, následně se potkal s hejtmanem Martinem Kubou a jeho manželkou na krajském úřadu. Po poledni jednal s hejtmanem, vedením kraje, poslanci a senátory, zastupiteli, starosty a řediteli nemocnic.

Když si prohlédl nově otevřené Letiště Budějovice, tak pak překvapil turisty pod horou Kleť, na níž následně i vystoupal. Den zakončil divadelním představením před otáčivým hledištěm v Českém Krumlově.