Středa 28. února 2024, svátek má Lumír
130 let

Lidovky.cz

Dohodu s lékaři vítám, není to ale systémové řešení, řekl Pavel v Hradci

Česko

  9:28aktualizováno  17:01
Prezident Petr Pavel s manželkou Evou vyrazili na dvoudenní cestu po Královéhradeckém kraji. Prezident dopoledne zahájil zdejší první pracovní návštěvu ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové, kde se setkal s lékaři i dětskými pacienty. Navštívil také hejtmana, odpoledne míří do Orlických hor. Na tiskovém brífinku pak zmínil, že vítá dohodu s lékaři, nepovažuje ji ale za systémové řešení. Problémy se podle něj nevyřeší pouze navýšením platů v oboru.

Prezidentský pár dorazil kolem 9. hodiny k fakultní nemocnici, kde jej uvítal hejtman Martin Červíček (ODS) a ředitel nemocnice Aleš Herman. Krátce nato vešli do dětské kliniky, před budovu se přišlo podívat několik lidí.

Prezident zavítal do perinatologického centra na hradecké dětské klinice a nahlédl na jednotku intenzivní a resuscitační péče, která se specializuje na péči o donošené i nedonošené novorozence.

Na lůžkovém oddělení se potkal s většími dětmi, kterým přivezl drobné dárky k mikulášské nadílce. Promluvil s personálem, ředitel Herman ho provedl výstavou dobových snímků nemocnice i vizualizací budoucích změn.

Na Krajský úřad Královéhradeckého kraje dorazil prezidentský pár s téměř čtvrthodinovým náskokem ještě před 10. hodinou. Rozhlédl se po náměstí, přivítal ho hejtman a předal první dámě kytici. Pak se vydali na diskuzi se zástupci kraje do sálu zastupitelstva.

Problém nevyřeší pouze navýšení platů v oboru, řekl prezident k dohodě s lékaři

Na tiskovém brífinku v zastupitelském sále prezident uvedl, že vítá dohodu s lékaři, nepovažuje ji ale za systémové řešení. Problémy se podle něj nevyřeší pouze navýšením platů v oboru. Za nutné považuje jednat o systému vzdělávání lékařů, přesčasech i o poměru mezi odbornou a administrativní prací lékařů. „Musíme se problematice věnovat systémově,“ podtrhl prezident.

Zmínil také, že vnímá v rozpočtu na příští rok problémové oblasti, chápe ale, že dohoda na úrovni pěti vládních stran vyžaduje mnoho různých ústupků. „Vnímám v rozpočtu některé problémové oblasti. Na druhou stranu vnímám realitu, že máme vládu složenou z pěti stran a domluva na úrovni pětikoalice vyžaduje mnoho různých ústupků,“ řekl Pavel.

S návrhem už se seznámil, hovořit o něm ale chce nejen se svým vnitropolitickým odborem, ale také s ekonomickými poradci. „Bude mě zajímat určitá geneze, ke které docházelo na úrovni vlády, parlamentu, abych se seznámil blíže s projednáváním jednotlivých problémů,“ poznamenal.

Zajímat se hlava státu bude také o to, do jaké míry je rozpočet transparentní, ale také jak naplňuje priority, které si vláda stanovila, a do jaké míry pamatuje na ty, na které nejvíce dopadnou veškerá opatření.

Řešili vlky i opravy pevnosti Josefov

Dále se prezident zmínil témata, která s vedením kraje a členy krajského zastupitelstva diskutoval, například rozpočtové určení daní nebo ochranu vlka.

„Pro někoho se ta problematika může zdát úsměvná, ale ona pro chovatele hlavně na Broumovsku zas tak úsměvná není. Tady je potřeba velice citlivě vést debatu o rovnováze mezi snahou mít v naší přírodě tak vzácné a ušlechtilé zvíře, jako je vlk, na druhou stranu musíme najít rovnováhu mezi chovateli a počtem vlků,“ uvedl prezident. Stejně se podle něj museli domluvit také na Slovensku ohledně počtu medvědů.

Zmínil také, že se zástupci kraje hovořili o záchraně pevnostních měst v Josefově a Terezíně a dotkli se i situace ve školství a zdravotnictví.

„Ty rozhodně nejsou jen o objemu peněz, které do systému natečou, ale je to o tom, jak efektivně je celý systém zorganizován tak, aby s těmi náklady, které do něho jdou, poskytoval co největší kvalitu služby. A tady se dostáváme k tématům, která budou jistě velice citlivá, ale budeme je muset otevřít dříve nebo později, a to je počet škol, poměr žáků na učitele, ale i počet zdravotnických zařízení, počet lůžek na občany, počet lékařů na občany. Poměr toho, kolik práce věnují lékaři tomu, pro co jsou tak dlouze a draze školeni, a kolik času věnují administrativě. To jsou věci, které budeme muset řešit, pokud chceme, aby systém za peníze, které do něho vkládáme, byl co nejefektivnější,“ řekl Petr Pavel.

Ocenil, že kraj nestojí jen s nataženou rukou vůči vládě, ale sám hledá možná řešení. Prezident konstatoval, že kraj se potýká s problémy jako ostatní kraje, například s dostupností primární péče v odlehlých částech nebo s odlivem lidí. Vyzdvihl péči o infrastrukturu, rozvoj i zdravotnictví, které není krajské, či účast na podpoře sociální péče ze strany Královéhradeckého kraje.

„Jsem moc rád, že s námi prezident diskutoval o věcech týkajících se regionálního rozvoje, podpory regionu, zemědělství a podobně. To jsou všechno témata, u kterých je moc fajn, když při diskuzích s vládou a podobně budou rezonovat i ze strany prezidenta republiky,“ sdělil hejtman Červíček.

Odpoledne si prezidentský pár prohlédl výrobu hodinek v novoměstské společnosti Elton hodinářská a také ve firmě Bohematic. Navštívil i děti z Dětského domova v Sedloňově v Orlických horách a zúčastnil se mikulášské nadílky. Na programu byla i návštěva Vojenského geografického a hydrometeorologického úřadu v Dobrušce.

První dáma si vpodvečer projde zázemí mobilního hospice v oblastní charitě v Červeném Kostelci. Od 19:00 do 20:00 bude prezident debatovat s občany v kosteleckém divadle.

Pár zavítá do kláštera, první dáma vyzkouší sukně

Ve středu jede prezidentský pár do benediktinského kláštera v Broumově, setká se s patrioty v klášterní restauraci a od 10:35 krátce pozdraví obyvatele na náměstí. V Meziměstí poobědvá se starosty. První dáma v odděleném programu zavítá mezi tvůrkyně broumovské značky sukní Laiva, šitých z odstřižků afrického brokátu zdejší textilky Veba. Později se Eva Pavlová vydá do muzea v Hostinném.

Od 15:30 se prezident vydá na krátkou prohlídku Muzea Krkonoš ve Vrchlabí a podebatuje se starosty obcí, které leží na území národního parku. V 17:45 zakončí návštěvu tiskovým brífinkem v centru Krtek v muzeu.

Prezident Pavel absolvoval od března návštěvu Prahy a dalších šesti krajů. Jeho předchůdce Miloš Zeman byl v regionu čtyřikrát, naposledy v roce 2017.

Pavlovi mají k regionu vztah, do České Čermné na Náchodsku jezdí už několik let na chalupu a v Červeném Kostelci opravují domek.

31. října 2023

Autoři: , ,

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...