Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Pavla propustili z nemocnice do domácí péče. Spadl v malé rychlosti, řekl Hrad

Charitativního motocyklového závodu se zúčastnil také prezident Petr Pavel se ženou Evou. (13. května 2023) foto: Jakub Stadler, MAFRA

Prezident Petr Pavel byl po jednodenní hospitalizaci v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) propuštěn do domácí péče. V pátek dopoledne o tom na sociální síti X informovala Kancelář prezidenta republiky. Prezident v nemocnici skončil ve čtvrtek odpoledne kvůli zranění na motorce. „Zranění mu způsobil pád v malé rychlosti při nácviku jízdy v terénu na uzavřeném okruhu,“ doplnil Hrad.
  10:55aktualizováno  12:54

„Prezident Pavel byl dnes (v pátek, pozn. red.) dopoledne propuštěn z nemocnice do domácího léčení. Jeho program na příští týden zůstává zachován včetně plánované zahraniční cesty,“ uvedla na sociální síti X v pátek dopoledne Kancelář prezidenta republiky s tím, že zranění prezidentovi způsobil pád na motorce v malé rychlosti při nácviku jízdy v terénu na uzavřeném okruhu.

Podle serveru Blesk.cz si prezident zlomil žebro. To však zatím Hrad ani nemocnice nepotvrdili. Mluvčí prezidenta Eva Hromádková v pátek pro iDNES.cz uvedla, že zranění prezidenta jsou lehká. „S ohledem na soukromí prezidenta je ale nebudeme více specifikovat,“ doplnila Hromádková.

Policie ještě ve čtvrtek doplnila, že k havárii nedošlo na pozemní komunikaci, ale na uzavřeném sportovním okruhu. Proto věc nevyšetřuje jako dopravní nehodu.

„Není to věc pro dopravní policii“

„Nehoda, která se stane mimo pozemní komunikaci pro nás není nehoda a nikdy ji nebudeme jako nehodu vyšetřovat,“ vysvětlil pro iDNES.cz jeden z dopravních policistů, který si nepřál být jmenován.

Policie by nehodu podle něj řešila v případě, kdy by došlo například k usmrcení. V daném okamžiku by to však podle něj převzala kriminální policie.

„Zjednodušeně řečeno, když bude po poli jezdit zemědělec v traktoru, pít u toho pivo, tak je to možná věc z pohledu bezpečnosti práce, ale není to věc pro dopravní policii. Je to stejné, jako kdyby jezdilo po zahradě malé dítě na motorce a spadlo. Také nebudeme řešit dopravní nehodu a nebudeme ani řešit, jestli mělo řidičský průkaz,“ doplnil policista.

Dvaašedesátiletý Pavel nepřestal jezdit na motocyklu ani po loňském zvolení do prezidentské funkce. V srpnu ho svědci nafilmovali, jak ve Rtyni v Podkrkonoší jel na motorce bez helmy.

Za pochybení se tehdy omluvil a oznámil, že na akci na pomoc zraněným motorkářům zaplatí na dobrovolném vstupném částku vyšší, než je horní hranice pokuty ve správním řízení udělované za tento přestupek.

V dubnu se prezident zranil v obličeji při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal při dvoudenní návštěvě Zlínského kraje. K drobné tržné ráně u obočí přišel při střelbě dlouhou zbraní s optikou, zranění tehdy nevyžadovalo lékařské ošetření.

Letos v únoru seskočil padákem

Pavel ještě před inaugurací absolvoval lékařské vyšetření v ÚVN, zprávu o svém zdravotním stavu poté zveřejnil krátce před nástupcem na Pražský hrad. Podle lékařů komplexní vyšetření prokázalo, že je schopen ze zdravotního hlediska bez výjimek vykonávat všechny prezidentské povinnosti.

Generál ve výsluze je známý svou dobrou fyzickou kondicí, letos v únoru například seskočil padákem.

3. srpna 2023

Autoři: ,