Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Dalších čtrnáct Čechů může bojovat na Ukrajině, Pavel jim dal svolení

Prezidenti Petr Pavel a Volodymyr Zelenskyj foto:  Michal Růžička, MAFRA

Prezident Petr Pavel povolil čtrnácti Čechům vstoupit do ozbrojených sil Ukrajiny. Osmi lidem naopak žádost zamítl, uvádí web iRozhlas.cz. Souhlas hlavy státu připojit se k Ukrajincům má celkem 146 Čechů, z toho 132 ho získalo od Pavlova předchůdce Miloše Zemana. Čeští dobrovolníci se do bojů na Ukrajině zapojili zhruba měsíc po vypuknutí konfliktu.
  8:20

Vydání čtrnácti kladných rozhodnutí umožňujících legální vstup českých občanů do ozbrojených sil Ukrajiny serveru potvrdila prezidentova mluvčí Markéta Řeháková. Proč hlava státu osmi žádostem nevyhověla, neuvedla.

Pokud se čeští občané chtějí do bojů na straně Kyjeva legálně zapojit, musí předem požádat prezidenta o povolení služby v cizích ozbrojených silách. V případě, že se na Ukrajinu vydali bez získání této výjimky, za což jim hrozí trestní stíhání, mohou zpětně požádat o abolici, kterou ještě spolupodepisuje předseda vlády.

Jak serveru iRozhlas.cz potvrdili mluvčí prezidenta a úřadu vlády, nikdo dosud o abolici nepožádal.

Kolik lidí, kteří povolení získali, na Ukrajinu neodjelo, není jasné. Stejně tak nejsou známy počty těch, kteří na východ vyrazili, aniž by o výjimku zažádali.

Česká republika byla jednou z prvních zemí, které Ukrajině v souvislosti s ruskou invazí do země poskytly konkrétní vojenskou pomoc. Vedle přímých dodávek z armádních skladů či zásob firem českého obranného průmyslu ČR podporuje Ukrajinu i uzavíráním dohod o opravách obrněné techniky.

Česko také udělilo dočasnou ochranu zhruba půl milionu uprchlíků z Ukrajiny, z nichž zhruba třetina se již vrátila zpět.

Autoři: ,