Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Babiš lákal v Brně na jelito. Otázka na vojáky do Polska byla provokace, řekl

Prezidentské volby 2023

  15:09aktualizováno  17:29
Poslední týden kampaně před druhým kolem prezidentské volby zahájil předseda hnutí ANO Andrej Babiš v Brně. Do moravské metropole přijel s manželkou Monikou, v centru připravil pro voliče zabijačku. „Dostanete jelito a budete volit estébáka,“ vyčetli na místě Babišovi odpůrci jeho voličům.

„Když se Pavel dostane na Hrad, nastane nová totalita. Společnost bude rozdělená,“ prohlásil Babiš na brněnském Dominikánském náměstí. Část přítomných lidí se ho snažila vypískat.

Babiš zkritizoval moderátora České televize Martina Řezníčka, který jej v nedělní debatě dusil. Kandidát na prezidenta na setkání s občany v Brně dále uvedl, že výrok vyřčený v ČT týkající se pomoci Polsku při napadení byla provokace.

Jste spokojeni s vysvětlením Andreje Babiše k jeho výrokům kolem ne/pomoci spojencům?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pondělí 30. ledna 2023. Anketa je uzavřena.

Ne24586
Ano1592

„Babiš nekrade, Babiš s nimi nechtěl krást,“ prohlásil kandidát, který obvinil novináře včetně serveru iDNES.cz, že straní jeho konkurentovi.

Babiš také pokračoval s kritikou vládní pětikoalice, Pavel je podle něj kandidát vlády, jak říká na všech svých výjezdech. „Chtěl bych být prezidentem všech, i těch, kteří nenávidí Babiše. Kdyby na českého prezidenta kandidoval Babiš a Putin, tak odpůrci klidně volí Putina,“ tvrdil také expremiér.

Před jeho příchodem lidi ubezpečovala jeho účastí poslankyně ANO Alena Schillerová. Na pískot a skandování „Babiše nechceme“ reagovala voláním přes tlampač „Babiš na Hrad“.

Při příchodu Babiše po 15:30 bylo na jeho setkání asi dva a půl tisíce lidí, z toho 400 odpůrců, uvedla radnice Brno-střed.

Přišli příznivci i odpůrci

„Babiše jsem v prvním kole nevolila, ale teď budu. Generál ve mně nebudí absolutně žádnou důvěru,“ řekla jedna šedesátiletá volička z Brna. „Tohle bude dvanáctý prezident, kterého jsem zažila. Budu volit Babiše, i když si myslím, že vyhraje Pavel. Budou ho volit mladí, kteří neví nic o životě,“ řekla jiná seniorka, která příští rok oslaví devadesátiny.

Objevili se také Babišovi odpůrci. „Přišli jsme protestovat proti lžím, které šíří Andrej Babiš. Chceme, aby tady zavládla slušnost,“ řekla Jana Ryšavá, která přišla na brněnské náměstí s transparentem: „Už táhni, Bureši.“

Na místě došlo také ke střetu názorů mezi podporovateli a odpůrci Andreje Babiše. „Loutka, vysloveně loutka je ten Petr Pavel,“ hlásal muž ve středních letech. „A Babiš není?“ odpověděla mu skupinka odpůrců.

Prezidentské volby 2023

„Kdo vás platí, darebáci?“ pokračoval podporovatel Andreje Babiše směrem k jeho odpůrcům s protestními cedulemi. Mezi příznivci a odpůrci kandidáta na prezidenta začaly v Brně drobné strkanice, Babišovi voliči vyháněli odpůrce na kraj náměstí. „Sbal si to a val,“ křičeli na studenta s nápisem „Babiš je lhář, zloděj a populista“.

Na budovách kolem náměstí visí nápisy „Pavel na Hrad“ nebo „Babiše do koše“. Na místě je také antikonfliktní tým.

Babiše doprovází i jeho žena Monika

Do Brna s předsedou opozičního hnutí přijela jeho žena Monika. A to i přesto, že Babiš v sobotu tvrdil, že je vyděšená, když oznámil, že jí někdo poslal poštou náboj s dopisem plným invektiv.

Prezidentské volby

„Strašně se to zhoršuje a stupňuje. Lidi blázní,“ řekla Babišova manželka, která příznivcům svého muže nalévala svařené víno a fotila se s nimi.

Ve stánku pak byly pro voliče připravené jitrnice, jelita, prejt nebo ovar. „Dostanete jelito a budete volit estébáka,“ vyčetli na místě Babišovi odpůrci jeho voličům.

Monika Babišová se teprve minulý týden poprvé účastnila manželovy kontaktní kampaně v Liberci a Jablonci nad Nisou. Tam protestující Andreje Babiše vypískali a odmítali mu umožnit odjezd poté, co jej ani v Jablonci nad Nisou nevpustili na náměstí, kde se chtěl setkal s voliči.

„Oproti Jablonci to nic není. Tam jsem se bála, protože nás utlačovali. Kdyby se tam něco dělo, tak jsme neměli šanci utéct,“ srovnala Monika akce kampaně, kterých se zúčastnila.

Pavel ruší část kampaně

Moravskou metropoli navštívil i Petr Pavel, v minulém týdnu zhruba osm tisíc jeho podporovatelů zaplnilo piazzetu před Janáčkovým divadlem, akce se obešla bez větších komplikací.

Po jeho boku se objevili také Danuše Nerudová, Pavel Fischer, primátorka Markéta Vaňková (ODS), hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) i ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser.

Kvůli nemoci však generál ve výslužbě nyní ruší část programu. V pondělí nepřijde na plánovanou debatu na serveru Novinky.cz a nepojede na návštěvu Kolína. V úterý ale již plánuje vyrazit do Příbrami, kde má být setkání s ním neveřejné.

Prezidentské kandidáty čekají poslední dny kampaně. V neděli se proti sobě postavili v duelu na České televizi, tváří v tvář se na televizní obrazovce objeví ještě ve středu na CNN Prima News, ve čtvrtek na Nově a v pátek před otevřením volebních místností je voliči uslyší ve vysílání Českého rozhlasu.

Druhé kolo prezidentské volby se uskuteční v pátek 27. a sobotu 28. ledna. Favoritem je podle průzkumů i sázkových kurzů bývalý představitel české armády a NATO Pavel, který vyhrál první volební kolo se ziskem zhruba dvou milionů hlasů. Předsedu a poslance ANO Babiše porazil přibližně o 23 tisíc hlasů.

Autor:

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...