Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Fialovi bych radil zdarma a rád, Válka seřval, řekl Babiš. Pavel chce spojovat

Prezidentské volby 2023

  20:00
Prezidentští kandidáti Andrej Babiš a Petr Pavel se ve čtvrtek večer utkali v poslední televizní debatě před druhým kolem, kterou vedli po výzvě Pavla a vzájemné dohodě slušně. Přeli se o ekonomických otázkách i výrocích o válce, shodli se však na snažení o mír. Babiš překvapil slovy, že jako prezident by do čela armády jmenoval právě svého soupeře o Hrad Pavla.

Prezidentské volby 2023

Sledovat další díly na iDNES.tv

Na úvod debaty požádal Petr Pavel o krátké prohlášení. Pavlův tým musel totiž ve čtvrtek čelit dezinformaci šířené v řetězových e-mailech a na falešných webových stránkách, že údajně zemřel.„Já jsem se ráno cestou do Prahy dozvěděl, že už vlastně nežiju,“ řekl Pavel s tím, že kromě dezinformací, které se na internetu objevily čelily i jeho vlastní webové stránky útoku hackerů.

„Nechutného v kampani už bylo hodně. My jsme si s panem předsedou v předchozích debatách dokázali, že se umíme konfrontovat, že umíme být tvrdí. Ukažme voličům, že se také umíme normálně bavit,“ vyzval Pavel. Andrej Babiš s návrhem souhlasil a dodal, že on sám apeloval na slušnou kampaň poté, co jeho předvolební mítinky s příznivci opakovaně narušovali odpůrci.

Dezinformaci o údajném úmrtí svého soupeře Babiš odsoudil. „Kdo to poslal, to musel být strašný hlupák, protože přece musel vědět, že pan Pavel tady dnes večer bude,“ dodal lídr hnutí ANO.

Jako nejdůležitější hodnotu v životě označili oba kandidáti shodně rodinu. Následně byli moderátorem Rayem Korantengem vyzváni, aby jmenovali tři nejdůležitější hodnoty ve vztahu k lidem. „Sociální cítění, tolerance a pravda,“ řekl Babiš. „Čest, odvaha, odpovědnost,“ odpověděl Pavel.

Na svých spolupracovnících si pak lídr hnutí ANO váží nejvíce pracovitosti, loajality a tahu na branku, generál ve výslužbě zase oceňuje hlavně otevřenosti, solidnosti ve výkonu a smyslu pro humor.

Své zvolení označil Babiš za historickou šanci, jak propojit vládní a opoziční voliče. „Já bych mu mohl radit jakým způsobem pomáhat lidem, jak zařídit dostupné léky, fungující Úřady práce. Já bych mu radil zdarma a rád,“ řekl lídr opozičního hnutí ANO. Pavel by chtěl v roli prezidenta moderovat diskuzi mezi vládní koalicí a sněmovní opozici. „Na některé zahraniční cesty bych bral i zástupce opozice, aby se mohli účastnit zahraničních jednání,“ prohlásil.

Dotaz padl i k postoji obou kandidátů k případné účasti hnutí SPD ve vládě. Zatímco Pavel uvedl, že hnutí zastává v určitých ohledech extrémní názory, třeba k vystoupení z NATO, a proto by vnímal jako možné bezpečnostní ohrožení Česka, kdyby měl nominant SPD zastávat post ministra obrany. Tudíž by se v takovém případě snažil apelovat na premiéra, aby zvážil pro hnutí jiný resort, kde podobné riziko nebude existovat. Babiš uvedl, že SPD není extremistickou stranou a že by respektoval vůli voličů.

Shoda na sňatcích gayů, na marihuaně ne

Oba kandidáti se shodli, že by jako prezidenti podpořili uzákonění manželství stejnopohlavních párů, naopak rozdílný názor mají na legalizaci marihuany či uzákonění eutanazie. Pavel by oba návrhy podpořil, Babiš nikoliv. „Věřím na zázrak,“ řekl k možnosti ukončení života ve výjimečných případech pod lékařským dohledem.

Místo legalizace marihuany by Babiš preferoval podporu center pro drogově závislé. „Zkušenosti z mnoha zemí světa ukazují, že je lepší to mít legalizováno a pod kontrolou, než abychom čelili masivnímu zneužívání mladých,“ mínil naopak Pavel s tím, že daleko škodlivější drogou na lidské zdraví je alkohol, který je legální.

Debatovali i o ekonomických otázkách a návrzích Národní ekonomické rady vlády, které cílí na snížení výdajů i zvýšení příjmů státního rozpočtu. Pavel s Babišem se shodli například na tom, že by se neměly zpoplatnit vysoké školy, nesouhlasí ani se zkrácením doby pobírání rodičovského příspěvku. Odlišný názor měli kandidáti například u revize spotřební daně, kde by Pavel byl pro, Babiš ji odmítl.

Prezidentské volby 2023

Sledovat další díly na iDNES.tv

Babiš: Pavla bych jmenoval do čela armády

Stejně jako ve středeční debatě i tentokrát se tématem staly výroky o válce. Babiš odsoudil slova náčelníka generálního štábu armády Karla Řehky v rozhovoru pro ČTK, že by se Česko mělo připravovat na válku velkého rozsahu, ta lídr hnutí ANO označil za „stresování s mobilizací“. „Já bych na jeho místo navrhl tady pana Pavla, on říká že nechce válku, já chci mír,“ dodal.

Pavel se Řehky zastal. „Je to respektovaný profesionál každým coulem. Moc dobře ví, co je to válka a ví, že ji nechce. Vojáci jsou tady od toho, aby vyhodnocovali rizika a připravovali se na jejich eliminaci. Musí se připravovat na nejhorší možný scénář, na který připravují i opatření,“ řekl s tím, že nezná přesný kontext slov Řehky a nemá se strašit, ale zároveň se nemají občanům malovat vzdušné zámky.

Debata se stočila i k mírovému summitu v Praze, který by se chtěl Babiš snažit uspořádat v případě zvolení novou hlavou státu. Expremiér zopakoval, že by na summit pozval všechny evropské lídry, amerického prezidenta Joe Bidena, ukrajinského prezidenta Volodymira Zelenského. „Proč bychom to nemohli zkusit? Mohli bychom sehrát tu roli. Přes osobní vztahy bych to mohl iniciovat,“ prohlásil Babiš.

Pavel souhlasil, že je nutné o mír usilovat, s Babišem se však liší ve formě. „Nejsou k tomu elementární podmínky. Mírový summit je nyní nereálný. Rusko nemá zájem na jednání. Pokud hovoří o jakémkoliv míru, tak za svých podmínek,“ reagoval generál ve výslužbě.

Oba kandidáti přiznali, že původně na post hlavy státu kandidovat nechtěli. Babiše přivedla ke změně názoru nynější vláda, Pavla přesvědčili mladí lidé, kteří se ho na kandidaturu ptali zejména při přednáškách.

„Je to vývoj situace. My jsme ani ve zlých snech si nemysleli, že budeme mít takovou hroznou vládu. A bohužel ta vypadá, že tam zůstane až do roku 2025,“ řekl Babiš. „Sloužil jsem celé zemi a všem lidem, a pokud jsem začal uvažovat o možné kandidatuře, vnímal jsem to úplně stejně jako službu všem občanům,“ vysvětlil zase Pavel.

Prostor k závěrečnému apelu na voliče dostaly netradičně manželky obou kandidátů. Eva Pavlová vyzvala, aby si lidé vzpomněli na slova české hymny a představili se českou zemi jako společný domov, kde budou moci všichni žít dál důstojně. Poprosila, aby lidé přišli k volbám. „Mého manžela všichni znají,“ uvedla Babišova manželka Monika. Zmínila, že společně už deset let pomáhají lidem svou nadací a že se stejným cílem Babiš vstoupil i do politiky.

Autor:

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...