Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Prezidentský slib se měnil celkem šestkrát

Česko

PRAHA T. G. Masarykovi stačilo 21. prosince 1918 říci jen jedno slovo „Slibuji“, aby se stal prezidentem. Přísahu pronesl předseda Revolučního národního shromáždění František Tomášek. Slib zněl: „Slibujete jako president republiky Československé na svou čest a svědomí, že budete dbáti blaha republiky a lidu a šetřiti zákonů.“

Stejný průběh měl ceremoniál i 27. května 1920. Formule slibu se ale po zavedení nové ústavy jemně změnila. V roce 1934 odříkal Masaryk slib poprvé sám a stejně později přísahal i Edvard Beneš a Emil Hácha.

Poúnorový režim přísahu ideologicky upravil, a Klement Gottwald tak 14. července 1948 přísahal, že bude „konat své povinnosti v duchu lidovědemokratického zřízení“. Stejný byl ceremoniál i za Antonína Zápotockého a při prvním slibu Antonína Novotného.

Vroce 1960 ale přišla nová ústava, a Novotný proto po svém znovuzvolení 12. listopadu 1964 sliboval „věrnost Československé socialistické republice a věci socialismu“. Stejně přísahal i Ludvík Svoboda a Gustáv Husák.

Rekordmanem v počtu různých prezidentských přísah je Václav Havel. 29. 12. 1989 sliboval ještě věrnost Československé socialistické republice. Z přísahy byla ovšem odstraněna fráze o „věci socialismu“ a nahrazena slovy o národech a národnostech.

Po prvních svobodných volbách byl Havel 5. července 1990 ve svém úřadě potvrzen . Slib reflektoval změnu názvu státu, a Havel tak přísahal „České a slovenské federativní republice“.

Po rozpadu ČSFR se slib změnil a Havel 2. února 1993 odříkával: „Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj úřad budu zastávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.“ Slib zní stejně i dnes.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!