Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Prezidium policisty nepropustí, jen je přesune

Česko

PRAHA Škatulata, hýbejte se. Tak to bude v nejbližší době vypadat na Policejním prezidiu. Ministr vnitra Radek John (VV) na začátku září nařídil policejnímu prezidentovi, aby do konce roku v rámci úspor zeštíhlil prezidium o šest set lidí. Na rozhodnutí, kdo dostane vyhazov, dostal prezident deset dní.

Policejní šéf Oldřich Martinů se s úkolem popral vskutku zajímavě. Navrhl, aby na prezidiu zůstali hlavně šéfové a metodici a ostatní policisté přešli na jiné útvary. „Prezidium se má věnovat kontrolní, řídicí a metodické činnosti. Máme i pozice, které se zabývají přímo výkonem, a ty chceme přesunout pod jiné útvary,“ potvrdil personální ředitel prezidia Roman Fidler.

Jak zjistily LN, návrh vedení počítá s tím, že by 340 policistů ve „výkonu“ přešlo pod protikorupční policii, protidrogovou centrálu, ochrannou službu nebo Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Například: pátrači ze speciální skupiny, tzv. lovci lebek, by měli od příštího roku patřit pod ÚOOZ. Dalších 257 míst na prezidiu má být zrušeno bez náhrady. Propustí se ale „jen“ 49 občanských zaměstnanců (hlavně techniků a instalatérů), zbylých 208 míst je neobsazených.

Vyhodit policistu není vůbec lehké. Podle zákona o služebním poměru nemůže dostat rovnou výpověď, ale jeho nadřízený mu musí nabídnout podobnou pozici ve stejné platové třídě. Háček je ovšem v tom, že kdekoliv po Česku. Návrh poslal Martinů ministrovi před několika týdny. John jej vrátil s tím, že ho chce více rozpracovat. „Chtěl, aby v něm bylo, o jaké konkrétní posty půjde,“ řekl k tomu Fidler. „Nyní jej doplňujeme, od původního návrhu se ale nebudeme odchylovat,“ dodal. Více prozradit nechtěl s tím, že představí až schválený plán. Reakci ministra se nepodařilo získat.

Podle policejního odboráře Milana Štěpánka přistoupilo prezidium ke škrtům odpovědně. „I přes šibeniční termín bylo zpracováno opatření, které nezpůsobí propuštění policistů, ale jejich přesun do přímého výkonu služby. Bohužel to ale zasáhne občanské zaměstnance i ve vyšším věku,“ míní odborář.

Na samotném Policejním prezidiu dál panuje nejistota. Policisté si stěžují, že nevědí, kdo z nich skončí. Prý je zatím nikdo neinformoval. „Asi to bude tak, že se to rozpočítá a z kola ven půjde každý třetí,“ popsal náladu policista z Prezidia.

***

ROŠÁDA NA ÚŘADU * Prezidium má 1993 tabulkových míst * Jejich počet se má snížit o 30 %, tedy o 597 míst * Podle plánu má být 257 míst zrušeno bez náhrady (zahrnuje 208 neobsazených míst a 49 postů občanských zaměstnanců, kteří dostanou výpověď) * 340 policistů bude převedeno pod jiné útvary

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...