Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Přežil pád z 13. patra i s dcerou

Česko

Jako dům z karet se zřítil činžovní dům v chilském Concepciónu. Mnozí obyvatelé ale jako zázrakem přežili.

CONCEPCIÓN Když se jejich byt ve 13. patře začal třást, vtáhl Alberto Rozas svou sedmiletou dceru mezi dveře do koupelny a čekal, kdy to přestane. Místo toho začali padat. Budova, v níž byl jejich zbrusu nový byt, se složila k zemi jako poražený strom a oni se celou dobu drželi v náručí. Dramatické události, které se odehrály v nejvíce zasaženém městě Concepción, popsal zpravodaj agentury AP.

Rozas netušil, kde je nahoře a kde dole, dokud se nepodíval rozbitým oknem bytu a nezahlédl světlo měsíce v úplňku. Spolu s dcerou Fernandou se vysoukali ven do bezpečí a zjistili, že neutrpěli víc než několik škrábanců a odřenin. „Zemětřesení a ten pád byly strašlivé,“ prohlásil Rozas. „Držel jsem ji a ona se nepouštěla mě.“

Rozasovi sousedé, kteří bydleli na opačné straně chodby, měli větší smůlu. Zůstali v pasti pod zřícenou budovou, jejíž trosky záchranáři nekonečně pomalu rozřezávali elektrickými pilami a rozbíjeli hydraulickými kladivy.

„Nemáme žádná naslouchací zařízení nebo kamery,“ postěžoval si velitel hasičů Ian Argo.

Z patnáctipodlažní budovy Rio Alta bylo vyproštěno 23 živých lidí a sedm mrtvých těl. Další desítky ale zůstávaly uvnitř.

Společnost Socovil, která budovu z betonu a skla dokončila v červnu loňského roku, vydala prohlášení, podle něhož stavba splňovala všechny předpisy. Ale obyvatelé jsou naštvaní. „Ta stavba byla očividně mizerná,“ domnívá se Rozas.

Pětadvacetiletý Abel Torres měl ze svého bytu v šestém patře výhled na řeku Bío-Bío. Právě se vrátil domů ze zaměstnání v nočním klubu, když zemětřesení ve 3.34 místního času udeřilo. „Spadla na mě televize a najednou jsem viděl oknem hvězdy na obloze,“ vyprávěl.

Se spolubydlící naskládali nábytek, aby se dostali k oknu, z něhož byl najednou strop, a vylezli ven bez šatů, pokrytí prachem.

Ve druhém patře Maribel Alarcónová a její manžel Gunther utíkali utěšit svého dvouletého syna Olivera, který se rozplakal chvilku před otřesy. Zřejmě je tím zachránil -Oliverův pokojík byl jediným místem jejich bytu, které zůstalo nepoškozené. „Hodně jsme se modlili a Bůh nás nechal přežít,“ vypověděla později Maribel Alarcónová.

Pro léky... a pro kytaru O mnoho pater výš v budově spal Rozas a jeho dcera, když se všechno začalo třást. „Kolem byl prach, hluk, všechno padalo... Běželi jsme ke dveřím koupelny, a pak přišel pád a až po něm všechno konečně přestalo,“ vylíčil.

Poté, co vylezli z trosek, vzal Rozas dceru do domu její matky a pak se vrátil zpátky, aby hasičům vysvětlil rozložení zhroucené budovy. Do bytu se ještě jednou vrátil, aby si odnesl léky a alespoň nějaké oblečené pro Fernandu. A taky svoji kytaru.

„Spadla na mě televize a pak jsem viděl oknem hvězdy na obloze.“

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...