Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Exploze podomácku vyrobených rachejtlí utrhla muži ruku

Česko

  16:20aktualizováno  16:56
TEPLICE - Při výbuchu podomácku vyrobené pyrotechniky v Teplicích se o odpoledne vážně zranili dva muži. Jeden z nich má utrženou ruku v zápěstí a musel pro něj přiletět vrtulník, druhý je popálený v obličeji a do nemocnice jej odvezla sanitka.

Zábavní pyrotechnika foto: Shutterstock

O stavu mužů informoval server tn.cz. Vážněji zraněného může převezl vrtulník na popáleninové oddělení Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze, druhý je podle mluvčího Krajské zdravotní Jiřího Vondry v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem. "Zatím je v péči lékařů. Má zraněnou ruku a popálený obličej," řekl mluvčí s tím, že se uvažuje i o jeho převozu do vinohradské nemocnice.

Neštěstí se stalo v městské části Řetenice kolem 14:30. "Jede tam pyrotechnik, aby místo zajistil," sdělila krajská policejní mluvčí Šárka Poláčková. Podobných úrazů se při silvestrovských oslavách každý rok stává několik. Vloni například pyrotechnika zranila nezletilého chlapce ze Svitavska.

ČTĚTE TAKÉ:

Hasiči před neopatrným zacházením s pyrotechnikou varují pravidelně. "Vážná zranění často s trvalými následky způsobuje každý rok neopatrná manipulace se zábavní pyrotechnikou. Největší nebezpečí pak představuje zejména ta podomácku vyráběná pyrotechnika," uvedla mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Nicole Zaoralová.

Hasiči proto doporučují kupovat jen "rachtejtle" opatřené návodem výrobce v českém jazyce, který informuje, jak tyto výrobky správně skladovat a používat. Tento návod by měl pak každý při odpalování pyrotechniky ve vlastním zájmu striktně dodržovat. Vloni způsobily v Česku požáry silvestrovské zapálené od pyrotechniky škody za asi 30 milionů korun.

Autoři: ,

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...