Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Přibývá vražd v rodinách

Česko

Policejní statistiky evidují čím dál více případů, kdy oběť a vrah pocházeli z jedné rodiny.

PRAHA Pětatřicetiletý muž zabil na konci loňského roku v Rynárci na Pelhřimovsku svoji babičku. Při hádce ji začal škrtit a pak ji ubil dřevěnou tyčí. Vnuk se k činu nejprve přiznal, ale později jej popřel. Hrozí mu až 18 let vězení.

Policie varuje, že takovýchto zločinů rok od roku přibývá. Z celkového počtu 165 loňských vražd se 96 odehrálo jen mezi příbuznými. Předloni zemřelo rukou někoho z blízkých 83 lidí.

Předejít takovýmto činům se často vůbec nedá. „V této oblasti se prevence z pozice policie nedá aplikovat,“ uvedla Pavla Kopecká z celorepublikové kriminálky. De facto jedinou možností je institut vykázání, který násilníkovi zakáže přístup do domu na deset dní.

Vraždí často děti, počet je alarmující Kriminalisté se v posledních letech potýkají ještě s jedním nepříjemným fenoménem. „Za alarmující považujeme počet případů, kdy mladiství nebo velmi mladí lidé brutálně zavraždili seniora nebo rodiče,“ řekl ředitel Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Jan Noga. V roce 2010 policie vypátrala šest mladých vrahů do dvaceti let.

Například pražský soud v loňském roce poslal za mříže dva mladíky, kteří zabili seniora jen kvůli tomu, že je v práci napomínal. Vyčítal jim, že si po sobě neumyli nádobí nebo neuklidili nepořádek. Jeho tělo pak schovali do sudu a zakopali na kraji pole, těsně vedle areálu, v němž pracoval jako vrátný.

Jednoho mladíka poslal soudce za mříže na devět let, druhého na pět. Celkem policisté za loňský rok zaznamenali na 165 vražd, o osm méně než v roce 2009. Devadesát procent z nich prý objasnili.

„Motivace pachatelů zůstává obdobná jako v předcházejícím roce. Jde především o řešení osobních vztahů, získávání finančních prostředků a návaznost na vydírání a prostituci,“ podotkl Noga. Statistiky ukázaly, že nejvíce se vraždilo v Moravskoslezském kraji a v hlavním městě. To detektivové vysvětlují velikostí krajů a také sociální skladbou obyvatelstva.

Přibývá případů znásilnění V roce 2010 také vzrostl počet znásilněných žen. Bylo jich 586, což je o dvacet procent více než předloni. Za varující považuje Noga zejména to, že ve více než sedmdesáti procentech šlo o dívky mladší osmnácti let.

Celkově kriminalita ale poklesla. Policie v roce 2010 vyšetřovala 313 390 zločinů, což je skoro o 20 tisíc méně než o rok dříve.

Do statistiky se však promítlo zrušení trestného činu řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění.

***

Počet vražd

2009 173

2010 165

Vraždy spáchané

rodinnými příslušníky

2009 83

2010 96

Případy podplácení

2009 75

2010 124

Přijímání úplatku

2009 38 Zdroj:

2010 53 ŠIMON / LN Policejní prezidium

Policie zjistila v roce 2010 kolem 313 390 zločinů, což je asi o 19 940 méně než o rok dříve (332 829)

Loupeže Pětina loupeží se 2010 stala v Praze. Stále však vzrůstají pouliční loupeže, páchané převážně mládeží závislou na drogách

Znásilnění Za znepokojivé považuje policie to, že 70 procent znásilnění se přihodilo dívkám mladším 18 let.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!