Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Přichází konec cukrového boomu

Česko

Německá výzkumná společnost F. O. Licht očekává, že díky dobré úrodě v Brazílii letos klesnou ceny surového cukru. Loni ceny vystoupaly na své devětadvacetileté maximum.

MANILA Obrovský nárůst produkce cukru především v Brazílii letos výrazně zahýbe s cenami této suroviny. „Základ pro konec cukrového boomu už byl položen,“ řekl včera na konferenci pěstitelů cukru v Manile Christoph Berg, ředitel německé výzkumné společnosti F. O. Licht. „Ceny v průběhu roku 2010 poklesnou,“ je přesvědčen Berg.

Ceny suroviny se loni více než zdvojnásobily, což byl největší nárůst od roku 1974, a vystoupaly nejvýše za posledních 29 let. Důvodem bylo katastrofické počasí v Brazílii a Indii, které jsou největšími producenty cukru na světě.

Cena surového cukru určeného k dodání v březnu na plodinové burze na ICE Futures v New Yorku v pondělí klesla o 2,1 procenta na 29,28 centu za libru, poté co na konci ledna vystoupala na 30,4 centu, což je nejvyšší cena od ledna 1981.

Podle Berga ale není možné kvůli vysokému deficitu za poslední tři roky, vysokým výrobním nákladům a nedostatku dotovaného cukru čekat, že by cena klesla pod hranici 20 centů za libru.

Naopak v případě rafinovaného cukru se očekává další růst. „Bílý cukr má rostoucí potenciál, protože řada kupujících surového cukru se přeorientovala na jeho rafinovanou variantu,“ řekl. Bílý cukr k dodání v květnu se v pondělí prodával na burze za 739,30 dolaru za tunu, což je proti pátečnímu obchodování pokles o 0,6 procenta. Svého letošního maxima dosáhl bílý cukr 21. ledna, když se prodával za více než 767 dolarů za tunu, což je zároveň nejvyšší cena od ledna 1989.

Berg se domnívá, že můžeme čekat další růst a cena zpracovaného cukru by mohla překročit až 800 dolarů za tunu. Důvodem je především rostoucí poptávka v Indii, Indonésii, Egyptě, Pákistánu a na Filipínách. Největší dovozce cukru na světě Indie by podle předpovědi F. O. Licht mohla letos dovézt více než sedm milionů tun. Pákistán, třetí největší hráč na asijském trhu, plánuje letos dovoz dalších 700 tisíc tun rafinovaného cukru, aby uspokojil domácí poptávku a snížil tak cenu. Minulý týden to oznámila státní společnost Trading Corp. of Pakistan.

Celosvětová sklizeň úrody sezony 2010–2011, která začíná 1. října, se díky výraznému oživení v Brazílii podle Berga pravděpodobně výrazně zvýší. Poroste však i úroda v Indii, Pákistánu a Thajsku. „Je zde dobrá šance, abychom viděli vyrovnaný trh,“ uvedl Berg.

Ve své prezentaci na konferenci v Manile zástupci F. O. Licht uvedli, že se sklizeň cukrové třtiny v Brazílii v sezoně 2010–2011 pravděpodobně zvýší na 50 milionů tun z odhadovaných 35 milionů tun v tomto roce. Jako hlavní příčinu Berg paradoxně vidí současné vysoké ceny, které přesvědčily řadu pěstitelů, aby výrazně zvětšili oseté plochy.

Tento rok by se mohl cukrový deficit vyšplhat na osm milionů tun, protože „dodávky jsou napjatější, než se původně předpokládalo,“ řekl Berg. F. O. Licht upravila svůj odhad produkce na období 2009–2010 na 157,4 milionu tun, což je o více než 2 miliony tun méně než jeho předchozí odhad. Příčinou je klesající produkce v Indii, Pákistánu, Thajsku a Mexiku. Spotřeba bude podle odhadů firmy 165,4 milionu tun.

Organizace International Sugar Organization 13. listopadu odhadovala, že v marketingovém roce, který skončil v září, bude schodek dodávek 7,2 milionu tun. Na sezonu 2010–2011 však již předpokládá přebytek 500 000 tun. Podle nezávislých zdrojů by však i tento marketingový rok mohl skončit deficitem až 5 milionů tun.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!