Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Přichází první zimní víkend

Česko

Včera sněžilo na většině území republiky, což na několika místech způsobilo dopravní komplikace. O víkendu navíc hrozí další sněžení a tvorba náledí. Silničáři v celém Česku jsou v pohotovosti.

PRAHA Z prvního sněhu letos opět nebyly nejvíce překvapené děti, ale řidiči a silničáři. Během včerejšího dne už sněžilo téměř na celém území republiky. Ač se sněžení a nízké teploty daly koncem listopadu předpokládat, na některých silnicích už stačila menší vrstva zkomplikovat dopravu.

Nejvíce včera odpoledne komplikovaly dopravu kamiony na Vysočině, a to zejména na silnicích z Jihlavy do Havlíčkova Brodu a do Žďáru nad Sázavou. U obce Leštiny to dokonce kvůli sněhové břečce skončila mimo silnici i plná cisterna mléka.

Bílo bylo od Olomouce po Plzeň Kolony se nevyhnuly po poledni ani dálnici D1 na 95. kilometru ve směru na Brno. První sněhová nadílka zasáhla především Havlíčkobrodsko, kde doprava současně stála asi na 15 místech. Během dne pak na většině vozovek sníh roztál, takže byly mokré, nebo na nich ležela vrstva rozbředlého sněhu. A právě z toho mají silničáři největší obavy. Podle meteorologů by se totiž celý víkend měly teploty pohybovat okolo nuly, což nahrává tvorbě náledí. Například na Vysočině je podle meteorologů náledí téměř jisté: mokré silnice tu v sobotu má zasáhnout až sedmistupňový mráz. Nejvíce sněhu včera napadlo v Krkonoších a Orlických horách. Silný vítr na krkonošských silnicích navíc dokonce začal tvořit sněhové jazyky, a proto řidiči musejí věnovat jízdě zvýšenou pozornost. V Orlických horách leží na silnicích nižších tříd slabá vrstva sněhu. Sněžení zasáhlo i Náchodsko.

Zatímco silničáři a správy komunikací teď mají plnou hlavu starostí, provozovatelé sjezdovek si mnou ruce - některé vleky už se totiž mohou spustit a zahájit tak sezonu.

Prvním místem, kde si o víkendu budou moci lidé zalyžovat, bude Krkonošský vlek Anděl na vrcholu Černé hory u Janských Lázní na Trutnovsku. Na zhruba 300 metrů dlouhém úseku sjezdovky tu leží 25 centimetrů upraveného sněhu. A první lyžaře to navíc nebude stát ani korunu. „Zájemci si koupí jen zpáteční jízdenku na lanovku na vrchol Černé hory, lyžování na sjezdovce Anděl bude o víkendu zdarma,“ řekl Petr Hynek z černohorského lyžařského areálu. Dospělí zaplatí za zpáteční jízdenku 150 korun, děti do deseti let 120 korun. „Je to symbolické zahájení zimní sezony, samozřejmě využijeme mrazivého počasí a budeme pokračovat i o víkendu v technickém zasněžování dalších sjezdovek,“ řekl Hynek. Se zasněžováním umělým sněhem začaly v minulém týdnu také další lyžařské areály, termín zahájení sezony však dosud neurčily. Například ve Špindlerově Mlýně vlekaři plánují sjezdovky otevřít během příštího týdne.

Předpověď počasí čtěte na straně 32

Autor:

Pronájem bytu 2+kk, 65 m2, Velké Všelisy
Pronájem bytu 2+kk, 65 m2, Velké Všelisy

Velké Všelisy - Malé Všelisy, okres Mladá Boleslav
10 000 Kč/měsíc