Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Přihlášky na VŠ ještě nejsou passé

Česko

Nepřijali vás na práva? Ještě máte šanci přihlásit se na studijní obor, který připravuje vyšší justiční úředníky. Rozhodnout se lze třeba i pro sociologii nebo němčinu. Některé vysoké školy, a to i veřejné, totiž ještě přijímají přihlášky.

Ani ve druhé polovině srpna nemusí být ještě pozdě na přihlášku k vysokoškolskému studiu pro následující k tomu, že mladých lidí ve vysokoškolském věku spíše ubývá a studijních příležitostí spíše stále přibývá, lze najít školy, které dávají uchazečům šanci až do konce prázdnin, ba i déle.

Jde zejména o soukromé vysoké školy, avšak volná místa jsou i na školách veřejných. Důvodem bývá i fakt, že některé obory získaly akreditaci až poté, co uplynuly obvyklejší (a časnější) termíny přihlašování. Tak například Právnická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci vyhlašuje přijímací řízení do nově otevíraného tříletého bakalářského studijního programu Právní specializace, studijní obor Vyšší justiční úředník. Přijímací řízení se koná 3. září 2008 v prostorách Justiční akademie v Kroměříži, kde bude probíhat i výuka.

Absolventi studijního programu připraveného ve spolupráci s Ministerstvem spravedlnosti České republiky najdou uplatnění jako střední odborný personál nejen na soudech a státních zastupitelstvích, ale i u advokátů, notářů, soudních exekutorů a v jiných právních kancelářích. Přihlášku stačí poslat do 1. září, podmínka ale je, že to bude elektronickou cestou...

Volná místa jsou i v Hradci Králové Také Univerzita Hradec Králové chce přijmout ještě na dvě stovky studentů. Děkani Filozofické a Pedagogické fakulty totiž právě vyhlásili druhé kolo přijímacího řízení ke studiu ve vybraných oborech. Až do 22. srpna je možné hlásit se na nový bakalářský obor Sociologie, ale také na Archeologii, na Počítačovou podporu v archeologii a na Aplikované technologie v archivnictví. Pedagogická fakulta nabízí ještě místa na oborech, jako je třeba Finanční a pojistná matematika, na kombinaci Němčina-čeština, dále je možné studovat tu fyziku, chemii, či ruský jazyk, v kombinované (dálkové) formě studia taky náboženskou výchovu. V případě Pedagogické fakulty je však třeba si pospíšit, protože přihlášky je nutné podat už do středy dvacátého srpna.

Vysoká škola polytechnická v Jihlavě, která je první veřejnou školou neuniverzirtního typu u nás, dává možnost třetího kola přijímacího řízení pro obory Počítačové systémy a Aplikovaná informatika. Přihlášky se přijímají do 28. srpna.

Do konce tohoto týdne, přesněji do 22. srpna, lze podat ještě přihlášky na některé obory Filozofické, Teologické, Zdravotně sociální a Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity.

Na chemii bez přijímaček Až do pátku 29. srpna se lze hlásit rovněž na všechny obory pražské Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT). Výjimkou jsou už plně obsazené obory Syntéza a výroba léčiv a také Konzervování a restaurování objektů kulturního dědictví. Přijímací zkoušky uchazeči dělat nemusejí, neboť VŠCHT přijímá uchazeče na základě výsledků z profilových předmětů na střední škole.

Autor:

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...