Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

V matematice je vidět zhoršení. Velký problém dělala úloha se švadlenami, říká šéf Cermatu po přijímačkách na SŠ


ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Premium Rozhovor
„Uchazeči o studium se oproti loňsku o něco zhoršili,“ říká mj. v rozhovoru pro Lidovky.cz šéf Cermatu Miroslav Krejčí poté, co skončily jednotné přijímací zkoušky na střední školy a víceletá gymnázia.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

„Pět švadlen, které šijí oblečení, pracuje stejným tempem. Tyto švadleny splní danou zakázku za 24 hodin. Za jakou dobu splní o polovinu větší zakázku čtyři švadleny?“

Zdánlivě snadná matematická úloha na úvod letošního přijímacího testu na střední školy dokázala uchazeče řádně potrápit. Vyřešil ji jen každý pátý žák.

A tak i když jsou zatím výsledky v češtině i matematice podle ředitele Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) Miroslava Krejčího podobné těm loňským, na první pohled je přece jen znát zhoršení. „Letošní matematika totiž vypadala lehčí než ta loni,“ hodnotí v rozhovoru pro Lidovky.cz. Dodává však, že je třeba ještě počkat na zbylá data.

Přijímačky v řádných termínech mají za sebou i uchazeči o studium na víceletých gymnáziích. Právě po nich je v posledních letech mnohem vyšší poptávka, než činí maximální kapacita. Cermat proto na jejich poměry připravil těžší testy. „A to z toho důvodu, že by se na ně měla hlásit pouze elita,“ vysvětlil Krejčí. Dohady o tom, že by se v testech objevily okruhy, které žáci neprobrali na základních školách, ale odmítá. „Vycházíme jen z rámcového vzdělávacího programu a není tam nic navíc. Problémem je, že některé školy s žáky část učiva neprobraly,“ upozornil.

Letošní přijímačky podle slov šéfa Cermatu proběhly standardně a bez vážných komplikací. Jednou z mála výjimek bylo předčasné ukončení testů zhruba o deset minut na teplickém gymnáziu – vinou nepozornosti dohlížející učitelky. Uchazeči nicméně budou mít možnost si test zopakovat, pokud o to požádají. Krejčího však zarazilo, že nikdo z uchazečů zkrácení doby na test nezaregistroval.

Lidovky.cz: Jak si žáci u přijímaček vedli?
V tuto chvíli máme vyhodnoceny částečně testy uchazečů na čtyřleté obory a nástavby. Výsledky jsou zatím v češtině i matematice velmi podobné těm z loňského roku. Tedy u češtiny je procentuální skóre výsledků obou pokusů na zhruba 55 procentech a u matematiky u prvního pokusu je to přibližně 40 procent. Na první pohled došlo ke zhoršení, protože letošní matematika vypadala lehčí než ta loni, ale budeme muset počkat na detailní analýzu dat.

Lidovky.cz: Byla nějaká úloha, která uchazečům dělala problémy?

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!