Pátek 6. prosince 2024, svátek má Mikuláš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Nové přijímačky na SŠ čekejte za dva tři roky, říká ministr školství Balaš. Jak by měla vypadat nová maturita?


Změny na obzoru. Ministr Vladimír Balaš by rád dal přijímacím zkouškám na SŠ elektronickou podobu a zavedl větší počet přihlášek. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Premium Rozhovor
Přijímací zkoušky na střední školy proběhnou na jaře 2023 ještě stejně jako ty letošní. Novinky, jako elektronické testování a větší počet přihlášek na střední školy, bude podle ministra školství Vladimíra Balaše možné zavádět až tak za dva tři roky. V rozhovoru pro Akademii Lidových novin přiblížil také svoji představu o výuce matematiky a revizi rámcových vzdělávacích programů.

Celý článek je jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Lidovky.cz: Pane ministře, už na začátku svého působení jste na ministerstvu otevřel jedno ožehavé téma, a to víceletá gymnázia. Řekl jste, že by bylo dobré udělat průzkum, jestli jsou jejich výsledky natolik přínosné či výrazné, že má smysl je držet. Ztratil jste tím hodně přátel?
Věřím, že ne. Tehdy se média snažila divákům a čtenářům podsunout, že Balaš chce víceletá gymnázia zrušit, ale tak to vůbec nebylo a není. Myslím ale, že tyto školy mají v českém vzdělávacím systému smysl pro ty nejnadanější děti, kterých jsou v populaci jednotky procent. Toto jsem taky nikdy nezpochybnil. Chtěl jsem jen upozornit na to, že by bylo dobré, aby se těmto dětem dokázala věnovat patřičná pozornost i na druhém stupni základních škol, což by byl samozřejmě ideální stav a rodiče by se nemuseli bát toho, že se jejich dětem dostane kvalitního vzdělávání jen na osmiletém gymnáziu.

Lidovky.cz: Debata na toto téma vždycky vyústí do floskule, že by bylo potřeba napřed zvýšit kvalitu druhého stupně základních škol. Ale vždyť ta je z nemalé části výsledkem právě toho třídění na nadějné a zbytkové žáky. Nemáte pocit, že se pohybujeme v kruhu?
Jak jsem řekl, ideální stav by byl, pokud bychom se těm nejnadanějším dětem dokázali věnovat i na tradičních základních školách. Věřím, že tomu v následujících letech pomůže jak naplňování Strategie 2030+, tak potřebná revize rámcových vzdělávacích programů. A samozřejmě je také nutné podpořit pedagogické fakulty a samotné učitele v dalším studiu tak, aby byli schopni nadané děti rozpoznat a správně nasměrovat. Ovšem nejen ty nadané, nýbrž i ty, které jsou třeba v něčem pozadu a na které bychom rozhodně také neměli zapomínat.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!