Úterý 29. listopadu 2022, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Nové přijímačky na SŠ čekejte za dva tři roky, říká ministr školství Balaš. Jak by měla vypadat nová maturita?


Změny na obzoru. Ministr Vladimír Balaš by rád dal přijímacím zkouškám na SŠ elektronickou podobu a zavedl větší počet přihlášek. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Premium Rozhovor
Přijímací zkoušky na střední školy proběhnou na jaře 2023 ještě stejně jako ty letošní. Novinky, jako elektronické testování a větší počet přihlášek na střední školy, bude podle ministra školství Vladimíra Balaše možné zavádět až tak za dva tři roky. V rozhovoru pro Akademii Lidových novin přiblížil také svoji představu o výuce matematiky a revizi rámcových vzdělávacích programů.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet tři měsíce zdarma

Lidovky.cz: Pane ministře, už na začátku svého působení jste na ministerstvu otevřel jedno ožehavé téma, a to víceletá gymnázia. Řekl jste, že by bylo dobré udělat průzkum, jestli jsou jejich výsledky natolik přínosné či výrazné, že má smysl je držet. Ztratil jste tím hodně přátel?
Věřím, že ne. Tehdy se média snažila divákům a čtenářům podsunout, že Balaš chce víceletá gymnázia zrušit, ale tak to vůbec nebylo a není. Myslím ale, že tyto školy mají v českém vzdělávacím systému smysl pro ty nejnadanější děti, kterých jsou v populaci jednotky procent. Toto jsem taky nikdy nezpochybnil. Chtěl jsem jen upozornit na to, že by bylo dobré, aby se těmto dětem dokázala věnovat patřičná pozornost i na druhém stupni základních škol, což by byl samozřejmě ideální stav a rodiče by se nemuseli bát toho, že se jejich dětem dostane kvalitního vzdělávání jen na osmiletém gymnáziu.

Lidovky.cz: Debata na toto téma vždycky vyústí do floskule, že by bylo potřeba napřed zvýšit kvalitu druhého stupně základních škol. Ale vždyť ta je z nemalé části výsledkem právě toho třídění na nadějné a zbytkové žáky. Nemáte pocit, že se pohybujeme v kruhu?
Jak jsem řekl, ideální stav by byl, pokud bychom se těm nejnadanějším dětem dokázali věnovat i na tradičních základních školách. Věřím, že tomu v následujících letech pomůže jak naplňování Strategie 2030+, tak potřebná revize rámcových vzdělávacích programů. A samozřejmě je také nutné podpořit pedagogické fakulty a samotné učitele v dalším studiu tak, aby byli schopni nadané děti rozpoznat a správně nasměrovat. Ovšem nejen ty nadané, nýbrž i ty, které jsou třeba v něčem pozadu a na které bychom rozhodně také neměli zapomínat.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Milovníci pořádku pozor! Soutěžíme o vysavače Electrolux 800 v hodnotě 13 699 Kč
Milovníci pořádku pozor! Soutěžíme o vysavače Electrolux 800 v hodnotě 13 699 Kč

Jsou snad už Vánoce? Pro nás v eMimino.cz ano! Značka Electrolux pro tři z vás připravila krásnou nadílku v podobě všestranného vysavače, který...

Mohlo by vás zajímat