Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Učitelku zmátli rychlí žáci a omylem zkrátila přijímačky. Musí se zopakovat

ilustrační snímek foto: Václav Šlauf, MAFRA

Několik dětí z devátých tříd si zopakuje přijímací zkoušky z matematiky na teplickém gymnáziu. Dozorující učitelka tu totiž v pondělí omylem zkrátila o několik minut čas na vypracování testů. Chlapci a děvčata podle informací MF DNES protestovali proti zkrácení doby až po ukončení zkoušek, kdy už byly testy odevzdané.
  12:07

„Ano, stalo se to omylem, paní učitelka zkrátila dobu na vypracování testů o deset minut. Místo sedmdesáti minut měli žáci na testy jen šedesát minut,“ přiznává Zdeněk Bergman, ředitel Gymnázia Teplice.

Jde o obyčejnou lidskou chybu. Podle ředitele gymnázia kantorka zazmatkovala, když řada dětí ze skupiny začala vyplněné archy odevzdávat v předstihu a celý čas ani nevyužila. Škola nyní dává dohromady seznam dětí, které budou chtít test opakovat. Je v kontaktu s jejich rodiči.

„Syn bude chtít přijímací zkoušky určitě opakovat. Ocitl se ve stresu a některé otázky, na něž si věřil a rozvrhl čas, nevypracoval,“ uvádí otec chlapce z Teplicka, který test z matematiky nestihl vypracovat a na opakované přijímačky opět přijde.

„Z té skupiny to ale nebudou všichni,“ dodává ředitel Zdeněk Bergman.

Náhradní termín přijímaček bude ve dnech 29. a 30. dubna. Testy na něj Cermat připravil, protože v tomto termínu by se k přijímacím zkouškám dostavily děti, které byly v pátek 12. a v pondělí 15. dubna například nemocné.

Podle zjištění redakce MF DNES je případ z teplického gymnázia ojedinělý. Zatím žádné další pochybení nezaznamenal Ústecký kraj, který je zřizovatelem i teplického gymnázia, a o obdobných problémech nemá poznatky ani Cermat.

„V tuto chvíli by k opakování přijímacích zkoušek jinde dojít nemělo, na úřadě ani není žádné odvolání, ale je ještě brzy, ta očekáváme po zveřejnění výsledků,“ uvedla Magdalena Fraňková, mluvčí Ústeckého kraje.

O podobném pochybení jako v Teplicích neví ani Jana Patáková, mluvčí Cermatu. Konkrétně teplický případ zná jen ze sociálních sítí.

„Řešení je v rukou dané školy. Prostor ještě je, zatím nejsou uzavřené ani hromadné náhradní termíny (29. a 30. dubna). Všem dětem se bude počítat vždy lepší výsledek z obou testů. Je tedy možnost, že se rozhodnou na náhradní termín nepřijít, protože si věří, že první test napsaly velmi dobře. Ale tu možnost (opakování testu) dostat v tomto případě musí,“ sdělila.

Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA
Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA

Už jste slyšeli o nové pokračovací mléčné výživě BEBA SUPREMEpro 2 určené dětem od ukončeného 6. měsíce? Nyní můžete tuto nejdokonalejší recepturu...