Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Přijíždí Ostravská banda

Česko

Ostravská banda, mezinárodní orchestr založený v rámci festivalu Ostravské dny, vystoupí na pozvání Pražského jara dnes večer v Rudolfinu.

PRAHA Soubor založený roku 2005 si záhy získal mezinárodní uznání. Vystoupil například na pařížské konzervatoři nebo v Carnegie Hall. Tvoří jej mladí profesionálové z několika zemí specializující se na soudobou hudbu.

Zakladatelem Ostravské bandy je Petr Kotík, skladatel a flétnista žijící v New Yorku.

V české premiéře zazní od 20 hodin Kotíkovy Solos and Incidental Harmonies, Dialogues Elliotta Cartera a Reservoirs Miroslava Srnky. K této skladbě autor uvedl: „Reservoirs pro 19 nástrojů je věnován mému dědovi Karlu Tupému (1920 – 2007) a název pochází z románu Jonathana Safrana Foera Extremely Loud and Incredibly Close.“

Dále jsou na programu Ligetiho Koncert pro housle a orchestr, v němž jako sólistka vystoupí Hana Kotková, a La Passione Louise Andriessena.

Ostravská banda přiváží zajímavé sólisty: na housle zahraje Monica Germino z Itálie, na klavír belgický pianista Daan Vandewalle, specialista na novou hudbu, zazpívá též rakouská mezzosopranistka Michaela Rienerová.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...