Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Prima odvrátila soud o pravost show VyVolení

Česko

PRAHA Ještě čtyři roky poté, co proběhl na obrazovkách, dobíhá souboj dvou reality show VyVolení a Big Brother.

Pražský Městský soud měl řešit, zda je první jmenovaná kopií té druhé, starší.

Při vyvolala nizozemská společnost Endemol, jež vyvinula reality show Big Brother. V ní bylo možné sledovat život skupiny lidí v uzavřeném domě a pak hlasovat, kdo vypadne. Formát koupila na podzim 2005 televize Nova.

Konkurenční Prima tehdy vysílala podobnou show podle maďarského formátu Való Világ (Skutečný svět). V Česku pod názvem VyVolení pomohl Primě k ojedinělému úspěchu, v přímém střetu s Big Brotherem Novu porazila. Později uvedla další dvě série VyVolených, už ne tak úspěšné.

Spor Endemolu, který se podle mluvčí soudu Martiny Lhotákové týkal neoprávněného zásahu do práva autorského, se táhl od roku 2006. Endemol žádal, aby se údajné kopie jeho pořadu přestaly vysílat. Jednání nařízené na minulý pátek ale neproběhlo, Endemol vzal stížnost zpět a s žalovanými se dohodl mimosoudně. Zda za to autoři VyVolených či Prima zaplatili, případně kolik, není veřejně známo. „Došlo k mimosoudní dohodě, jejíž součástí je dohoda o mlčenlivosti,“ řekla LN mluvčí Primy Jana Kocová.

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...