Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Lidé zneužívají urgentní příjem. Musíme mít pohotovosti ve všech nemocnicích, říká Válek

Česko

  17:14
„To, že v nějakých nemocnicích jsou urgentní příjmy a nejsou pohotovosti, je zásadní chyba, proto chci, aby síť pohotovostí byla na stejné úrovni, jako síť urgentních příjmů,“ řekl v pořadu Co na to ministr na CNN Prima News šéf resortu zdravotnictví Vlastimil Válek. Zneužívány v nemocnicích podle něj jsou právě urgentní příjmy.

„Pokud pojišťovny nejsou schopny každému občanu zařídit praktického lékaře pro dospělé a děti, tak platit poplatek na pohotovosti je absurdní,“ reagoval Válek na dotaz, zda by se měly zvýšit poplatky na pohotovosti.

„Oddělme urgentní příjem a pohotovost,“ říká ministr. Pacient s problémy podle něj nemůže jednoduše rozeznat, zda jít na pohotovost a nebo na urgentní příjem. Prý sami odborníci s rozeznáním mají potíže. Proto chce, aby v každé z nemocnic byl urgentní příjem. „Pokud bude síť pohotovostí dobře organizovaná, tak aktuální poplatek 90 korun stačí a není třeba zvedat,“ sdělil místopředseda TOP 09..

Zneužíván pacienty je podle Válka hlavně urgentní příjem. Aby se tomu předešlo, musí se dokončit síť pohotovostí, aby byla ve stejném stavu, jako síť urgentních příjmů. Poté se pohotovosti kvůli zlepšení podmínek musí přesunout do nemocnic. V neposlední řadě tuto věc musí organizovat pojišťovna, která za to podle ministra nese zodpovědnost.

V pořadu také upozornil na to, že podle nejnovějších studií jsou vakcíny proti covidu skutečně bezpečné a neobjevila se žádná nová rizika, proto by očkování dále doporučoval.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.