Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Primátor je o tom

Česko

POSLEDNÍ SLOVO

Nového pražského primátora docenta Bohuslava Svobodu, díky lidové tvořivosti nyní nazývaného přezdívkou „gynekoala“, jsem snad dosud živě mluvit neslyšel. Předevčírem při dramatickém jednání na magistrátu několikrát. Děkuji, stačilo. Mediální dojem z něj mám otřesný. Za zlověstně nepřívětivý kukuč, proti němuž vypadal James Cagney jako princezna Krasomila, samozřejmě nemůže. Ale to vyjadřování! Ten jeho slovník! Chudinka máma čeština, jejímž je Svoboda věru nehodným synkem… Takhle se, prosím pěkně, vyjadřuje intelektuál, bývalý to prezident České lékařské komory, přednosta kliniky a děkan lékařské fakulty! Jako by si nabifloval Slovník floskulí páně kolegy Vladimíra Justa.

Jakmile začal v úterý v poledne o přestávce před televizními kamerami koulet očima a kázat, že „demokracie je o tom… a demokracie je taky o tom...“, pomyslel jsem si, že politika je hlavně „o“ dyslekticích. Inu, čím častěji budeš mávat slovem demokracie, tím větším demokratem se určitě staneš. A prsit se poněkud neskromně vlastním bezúhonným šestašedesátiletým životem je, česky řečeno, ošajstlich. Upřímně panu docentovi přeji, aby se neobjevil nějaký zlovolný pravdoláskař, který by na něj vytáhl z minulosti třeba nějaký drobný úplateček.

Nedávné zkušenosti nám navíc velí dávat si velkého Johanna Sebastiana Bacha na všechny lékaře s motýlkem, co dostanou vysokou funkci. Případ Rath mluví za všechny.

Takže si to voliči ODS užijte s prvním náměstkem, provařeným Karlem Březinou, důvěryhodným asi jako prodloužení penisu z inzerátu. A ještě si někam do kontrolního výboru zvolte Lubomíra Ledla, předlistopadového tajemníka ÚV SSM. Mimochodem Rumlova vyšetřovací komise Federálního shromáždění k objasnění událostí 17. listopadu ho coby poslance označila za agenta StB s krycím jménem Vlasta. Bránil se u soudu a vyhrál, protože laici v taláru nezkoumali svazky. Dnes už je zřejmé, že v říjnu 1982 z kandidáta tajné spolupráce postoupil na důvěrníka s krycím jménem Ondra a o dva roky později se stal agentem Vlastou. Nuže, s fízlem po boku za Prahu krásnější, primátore Svobodo!

Podobný případ teď řeší v Poděbradech, kde kdosi vytáhl na starostenského kandidáta Ladislava Langra jeho údajnou spolupráci s StB. Jako by nestačila jeho přičinlivá předlistopadová služba režimu ve zpravodajství Čs. televize.

A venku zatím sněží a sněží a vločky padají nezadržitelně k zemi jak fotbalová Slavia. Co jsou proti zveřejnění soukromého rozhovoru Jaromíra Bosáka s Vladimírem Táborským o poměrech v ní americké diplomatické depeše na WikiLeaks? Tleskám rozhodnutí Petra Trappa prásknout za Edenem dveřmi a dát tuneláře typu Platila a Rosena k arbitráži. Na co čekají ostatní hráči? Kdyby to udělali všichni, prachy dozajista vysoudí a nemusí čekat na věčné sliby generálního ředitele, že „část dlužených prostředků bude vyplacena do konce tohoto týdne“. Nebo hned 30. února. Voni Platil, z čeho to zaplatěj, když jsou plajte?

Ježíšku, a do toho nám začal prosinec a já ještě nemám ani jeden dárek!

Autor:

Šijete rádi? DIY s Funny Bunny látkami zvládnete hravě
Šijete rádi? DIY s Funny Bunny látkami zvládnete hravě

V redakci jsme otestovaly látky a nitě z e-shopu Funny Bunny. Hned 3 naše redaktorky si osahaly široký sortiment barevných látek a kvalitních nití,...