Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Princ Edward je v Praze. Bratr krále Karla III. se setkal s Pavlem u piva

Český prezident Petr Pavel s britským princem Edwardem (23. května 2023) foto: Twitter Petra Pavla

Britský princ Edward je v Praze, do metropole dorazil v úterý odpoledne z Německa. Původně měl jet vlakem, nakonec přijel autem. Hlavním důvodem jeho návštěvy je Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (DofE) určená studentům mezi 14 a 24 lety. Podle programu by se ve středu měl setkat na Pražském hradě s prezidentem Petrem Pavlem či navštívit Vestec u Prahy. V Česku pobude do čtvrtka.
  16:27aktualizováno  21:56

„Vítejte v Česku, Vaše královská Výsosti!“ napsal v úterý po 16. hodině na svém Twitteru britský velvyslanec v Česku Matt Field.

Vévoda z Edinburghu zahájil svou návštěvu setkáním s padesáti mladými lidmi v zahradě britského velvyslanectví. Společně diskutovali o výzvách, kterým mladí čelí.

Večer následovalo neformální setkání s u piva s českým prezidentem Petrem Pavlem v Malostranské besedě. „Cheers,“ napsal český prezident ke společné fotografii na svém Twitteru. K oficiálnímu setkání obou státníků by mělo podle programu prince Edwarda dojít ve středu.

Středobodem princovy návštěvy bude Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (DofE) určená studentům mezi 14 a 24 lety, navštíví ale také obec Vestec u Prahy. Ve zhruba třítisícové obci zasadí strom v Aleji prince Philipa, jež vznikla loni k příležitosti nedožitých 100. narozenin manžela Alžběty II.

Bratr britského krále Karla III. zdědil titul vévody z Edinburghu po svém zesnulém otci princi Philipovi, který program DofE založil. V Česku jej plní každoročně kolem 7 000 studentů.

Program DofE v Česku funguje od roku 1995, nyní na více než 320 školách. Každý jeho účastník si vytyčí cíle, kterých chce dosáhnout v dobrovolnických, pohybových či dovednostních aktivitách, a ty následně plní po dobu šesti, 12 nebo 18 měsíců. Čím déle program studenti plní, tím vyšší na konci dostanou ocenění. Zlatou medaili obdrží z rukou prince Edwarda ve středu 42 Čechů, kteří úspěšně dokončili zlatý program DofE.

Předávání cen proběhne ve středu od 10 hodin v prostorech Senátu.

Návštěvu ve čtvrtek zakončí položením věnce u Národního památníku hrdinů heydrichiády u kostela svatých Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. V tomto pravoslavném chrámu se po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha v roce 1942 skrývali a po boji s nacistickou přesilou později zemřeli českoslovenští parašutisté vycvičení v Británii.

Britský princ Edward přijel do české metropole při stejné příležitosti už v roce 2017. Princ tehdy navštívil pražskou školu v Nebušicích a setkal se se zástupci české vlády.

SPECIÁL

Britská královská rodina

SPECIÁL: Britská královská rodina
Autoři: ,

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...