Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

„Princ“ pro Poláka a Francouze

Česko

MADRID Letošní Cenu prince Asturského v kategorii komunikace a humanitní vědy získali sociologové Zygmunt Bauman z Polska a Alain Touraine z Francie. Včera to v severošpanělském Oviedu oznámila porota.

Odborná komise vyzdvihla Baumana a Touraina jako jedny z nejvýznamnějších představitelů současného evropského myšlení, kteří vytvořili klíčové koncepty pro porozumění základním problémům dnešní doby.

Čtyřiaosmdesátiletý polský sociolog židovského původu Bauman žije od roku 1971 ve Velké Británii. Je známý například svou analýzou souvislostí mezi modernitou a holokaustem. V říjnu 2006 získal v Praze Cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97. Čtyřiaosmdesátiletý Francouz Touraine se ve své odborné práci zaměřuje především na postindustriální společnosti a sociální hnutí.

Cenu prince Asturského získávají jednotlivci, skupiny lidí či organizace z celého světa za pozoruhodné úspěchy v osmi kategoriích, kterými jsou umění, komunikace a humanitní vědy, mezinárodní spolupráce, literatura, sociální vědy, sport, technický a vědecký výzkum a svornost. Toto ocenění vzniklo 24. září 1980 a je udíleno za přítomnosti korunního prince Felipeho. Cenou je soška vytvořená španělským sochařem Joanem Miróem. V roce 1997 ji v kategorii komunikace a humanitní vědy získal i tehdejší prezident Václav Havel.

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...