Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Případ mladíka zastřeleného strážníkem v Přerově jde k soudu

Česko

  15:35
PŘEROV - Státní zástupkyně ve čtvrtek podala obžalobu na strážníka, který loni v lednu při potyčce v Přerově zastřelil třiadvacetiletého mladíka. Muž se bude před soudem zodpovídat z usmrcení z nedbalosti. Žalobkyně chtěla případ původně posoudit jako vraždu, vrchní státní zastupitelství s tím však nesouhlasilo.

Ilustrační foto foto: MAFRA

Strážník, který po incidentu od městské policie odešel, mladíka zastřelil služební zbraní před jedním z přerovských barů. Stalo se tak ve chvíli, kdy hlídku přivolanou kvůli rušení nočního klidu ohrožoval volně pobíhající pes.

Vyšetřování v případu bylo ukončeno již loni na podzim, podání obžaloby zbrzdil poté spor okresního a krajského státního zastupitelství ohledně kvalifikace trestného činu. První navrhovali posoudit případ jako vraždu, druzí trvali na původní kvalifikaci, tedy usmrcení z nedbalosti. Spor nakonec rozhodli žalobci z vrchního státního zastupitelství - podle nich o vraždu nejde. Věc poté v lednu vrátili okresu. „Za usmrcení z nedbalosti je trestní sazba jeden rok až šest let vězení. Případ jde k přerovskému okresnímu soudu,“ uvedla ve čtvrtek žalobkyně z přerovského státního zastupitelství Daniela Kollárová.

Tragédie se odehrála nedaleko centra Přerova před barem Lumír loni v noci na 10. ledna. Strážníci byli přivoláni kvůli rušení nočního klidu. V té chvíli se na ulici před barem podle kriminalistů pohybovalo téměř 20 lidí, mnozí z nich pod vlivem alkoholu. Hlídku podle policie ohrožoval volně pobíhající pes, a proto jeden ze strážníků použil služební zbraň. Kulka ale zasáhla třiadvacetiletého mladíka do hlavy, zemřel na místě. Během incidentu byl zraněn na noze také samotný strážník.

Vyšetřování trvalo řadu měsíců. Kriminalisté museli počkat na vyhotovení znaleckých posudků z oboru balistiky a chemie. Již dříve uvedli, že situace během potyčky byla nepřehledná, v noci na ulici se při ní pohybovalo velké množství lidí. Policisté kvůli tragédii vyslechli desítky svědků, v říjnu navrhli třiačtyřicetiletého bývalého strážníka obžalovat z usmrcení z nedbalosti. Žalobkyně tehdy ČTK řekla, že k návrhu na přísnější kvalifikaci jeho činu ji vedla důkazní situace.

Nový systém přípravy

K incidentu zaujalo postoj i vedení města. Primátor Vladimír Puchalský (Společně pro Přerov) uvedl, že setrvání muže u městské policie je nepřijatelné. Podle něj bylo také chybou, že přerovští strážníci nebyli na zátěžové situace systematicky trénováni, žádal proto změnu systému. Strážníci nyní podle mluvčí radnice Lenky Chalupové mají školení asertivity a výcvik zvládání zátěžových situací.

Tragická událost zvedla v Přerově před rokem vlnu emocí, před bar Lumír lidé pokládali řadu týdnů květiny, ale i vzkazy městské policii. Kvůli tragédii se také před sídlem strážníků na náměstí TGM sešly desítky lidí, kteté poté prošly průvodem před místo, kde se tragédie odehrála. Kvůli incidentu s opilými účastníky průvodu musela zasahovat také policie.

Autor:

Rozdáváme dětský opalovací krém ZDARMA
Rozdáváme dětský opalovací krém ZDARMA

S přicházejícím létem je nutné myslet na ochranu pokožky, zejména u dětí. Přihlaste se do testování a vyzkoušejte dětský opalovací krém Cool Kids...