Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Připadá mi to jako hon na levici za každou cenu

Česko

„Všechno je to jen uraženost a naštvanost,“ řekl k Havlovým výrokům Vítězslav Jandák, Paroubkův kolega z ČSSD.

* LN Jak vnímáte výměnu názorů, která teď v médiích probíhá mezi předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem a bývalým prezidentem Václavem Havlem?

Těžko říct, já jsem tady na jihu. na úrovni komunální politiky a řeknu vám, že je to občas příjemnější. Ale myslím si, že ty reakce u exprezidenta Havla jsou kvůli radaru, to je samozřejmé. Začalo to už takzvaným dopisem dvaadvaceti intelektuálů. Všude ve světě se tomu ale smějou, vždyť Rusko je členem protiteroristické aliance. A navíc Rusko poprvé v historii povolilo přesun vojsk do Afghánistánu přes svoje území. Obama potřebuje Rusko, celej svět dneska potřebuje Rusko. A my jsme tady trošku rozjívený kluci, kteří chtějí to Rusko pořád pohlavkovat. Ale přitom zapomínáme, že Rusko se stalo tomu našemu novému bratru přítelem a skoro bratrem, a to je špatně.

* LN A tohle podle vás souvisí i se sporem obou politiků?

No protože politici, kteří už nejsou dneska ve funkci, tak buď jejich manželky, nebo někdo jiný je tlačí, aby byli in, aby byli vidět, a proto všude povídají a mluví. Z toho pak vznikají invektivy a myslím si, že tohle česká politická scéna už vůbec nepotřebuje.

* LN Pokud tedy mají nějaký spor, tak by to podle vás neměli ventilovat přes média?

Určitě. Já si myslím, že Paroubek zcela jednoznačně řekl, že je tady garnitura politiků, která se stavěla za radar, my jsme se od začátku stavěli proti radaru a hledali jsme jiné řešení v rámci severoatlantické aliance. Rasmusen, čistě pravicový politik, chce vzít do hry Rusko tak, jak jsme navrhovali my. Takže tady vzniká takové zklamání a zahořklost takzvaně pravicových českých a především bývalých politiků, kteří dostali dvě pecky – jednak s volbama, jednak s radarem. Havlovi to možná někdo pošeptal, nebo já nevím, ale překvapuje mě to, protože s Paroubkem měli velmi nadstandardní vztahy. I když on je měl později i s Topolánkem, a teď už taky ne. Čert ví. Já v tom nevidím z Paroubkovy strany nic tak zvláštně zlého. Paroubek prostě zmínil ty politiky konzervativní, kteří by skutečně chtěli oddělit svět od Ruska, ztrestat ho za všechno co udělalo. Ale svět naopak říká, my bez Ruska dnes nemůžeme. Rusko navíc jasně patří i do boje proti terorismu. Takže jsme opět proti všem. A to je špatně. Hon na levici a Rusko za každou cenu.

* LN Co ta mediální pře tedy podle vás ukazuje, kdybyste to měl shrnout?

Myslím, že to je všechno uraženost a naštvanost. Že se nám teďka rozbily bábovičky. A vezmeme na paškál Paroubka, protože do toho se nejlíp kope. Jinak si ale myslím, že toto utichne. Pokud ovšem není pravda to, co se povídá v kuloárech.

* LN Co se povídá v kuloárech?

Že Havel by chtěl znova kandidovat na prezidenta. To je skutečně velmi silný hlas v kuloárech sněmovny. Slyšel jsem to už několikrát napříč politickým spektrem. Takže je možné, že exprezident Havel vystoupil velice tvrdě, poukázal na své zásluhy a kopnul do toho, do koho všichni kopou, tedy do Paroubka. Může to být celé taky z těchto důvodů. Povídá se dokonce, že TOP 09 a zelení by ho měli navrhnout. Uvidíme, to je daleko.

***

Obama potřebuje Rusko, celej svět dneska potřebuje Rusko. A my jsme tady trošku rozjívený kluci, kteří chtějí to Rusko pořád pohlavkovat.

Autor: