Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Připomínají, jak umírají koně

Česko

Bronzový kůň v posledním vzepětí připomíná na slavkovském bojišti zvířata zabitá v krvavých válečných srážkách.

KOVALOVICE Takový válečný pomník v tuzemsku ještě není. Na slavkovském bojišti nepřipomínají jen lidské oběti tamní bitvy, ale nyní i padlé koně. Na jejich pomník se složili nadšenci, kteří tvrdí, že si úctu zaslouží i pět tisíc koní, kteří podle odhadů při krvavém Napoleonově střetu v roce 1805 padli.

Iniciátoři se obešli bez dotací od politiků. „S nápadem přišel náš přítel, koňák Tomáš Doležal. Původně jsme uvažovali o nějaké pamětní desce, reliéfu ve stáji, ale nakonec jsme se rozhodli pro sochu,“ popsal jeden z tvůrců projektu Miroslav Jandora. „Neznám moc těch, kteří by neměli rádi koně. A na rozdíl od vojáků, kteří přece jen mají možnost volby, koně do války jít musí, nemohou si vybírat,“ míní Jandora. Do projektu se zapojil i známý brněnský lékař profesor Miroslav Hirt. Inspirací jim byla slavná báseň Fráni Šrámka Raport líčící právě vztah umírajícího vojáka a umírajícího koně.

Socha vytvořená sochařem Nikosem Armutidisem zachycuje koně, který padá zasažený kulkou. „Za padlé vojáky jsme tu vysázeli stromy, ale koně tu nepřipomínalo nic. Přitom právě nedaleko Staré pošty je místo, kde se během bitvy u Slavkova srazilo francouzské a ruské jezdectvo, kde zahynulo společně patrně nejvíc lidí a koní,“ upřesnil spolumajitel Staré pošty Jiří Podolský.

Základní kámen pomníku položili u areálu v prosinci 2008. Včera odhalená bronzová socha koně v životní velikosti váží přibližně tři sta kilogramů, náklady na ni dosáhly asi milionu a půl korun.

Zrození sochy vítají i odborníci. „Koně provázejí lidi tisíce let a bohužel i v krvavých bitvách,“ připomíná Lenka Gotthardová z Hipologického muzea ve Slatiňanech. „Koně si podobnou vzpomínku zasluhují, o žádném pomníku u nás ani v nejbližším okolí ale nevím. Snahu o něj měli v souvislosti s bitvou u Hradce,“ podotkla.

Podle tvůrců by se v poli postavený památník měl stát místem symbolizujícím vztah mezi člověkem a koněm ve všech jeho podobách.

***

NEMAJÍ NÁRODNOST Pomník koní, který od včerejška stojí na slavkovském bojišti, má svou menší obdobu v daleké Belgii. Tam se manželský pár rozhodl v rámci svého Vzpomínkového muzea (Remember Museum) připomenout všechny zvířecí oběti druhé světové války. Marcel Schmetz tam v roce 1940 jako dítě viděl, jak belgická dělostřelecká baterie zastřelila 24 koní táhnoucích německá děla. Právě zemědělci z okolí pak museli zvířata sloužící okupantům zakopávat. Po dlouhých letech se Schmetz se svou manželkou Mathilde rozhodli to připomenout. „Zvířata nemají národnost,“ řekl belgickému listu La Meuse-Verviers. Odhaduje, že za druhé světové války padlo na třicet milionů zvířat, kromě koní připomíná i psy a poštovní holuby, ale zmiňuje i muly, osly, velbloudy, a dokonce slony. První zvířecí pomník manželé vztyčili už loni - a nevyloučili, že další budou následovat. S podobně smýšlejícími aktivisty ze slavkovského bojiště zatím žádné kontakty nenavázali. miš

„Koně provázejí lidi tisíce let a bohužel i v krvavých bitvách.“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!