Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Přišli jsme hrát, ne hřát lavičku

Česko

PRAHA Příběhy dvou rodilých Afričanů, kteří přišli hledat fotbalové štěstí do pražské Slavie, mají hodně podobného. Jen se nacházejí v rozdílné fázi. Amadou Cissé se trápí i po přestupu do Bohemians 1905 a chybí mu málo, aby na českou ligu definitivně zanevřel. To Bassirou Dembélé je stále rozhodnutý bojovat v Edenu o místo.

Oba přitom tvrdí: „Potřebujeme šanci. Přišli jsme do Česka hrát, ne vysedávat na lavičce.“

Čtyřiadvacetiletý Cissé pochází z Guineje, nastupoval v nižších francouzských soutěžích a v létě 2008 mu agent nabídl angažmá v Praze. „Tak jsem se vrhnul na internet a zjistil, že je to město se slavnou fotbalovou historií a navštěvuje ho hodně cizinců. Těšil jsem se,“ vyprávěl záložník.

Ve Slavii se chvíli zabydloval, ale během zimní přestávky odehrál téměř všechny přípravné zápasy, zlepšoval se a těšil se na jarní část sezony. „Vladimír Šmicer, trenér Karel Jarolím i mnoho ostatních lidí z klubu mě plácalo po zádech a chválilo,“ vzpomínal Cissé.

Nadšení ale vystřídalo velké zklamání. V základní sestavě nastoupil jen dvakrát a jinak si neškrtnul.

Sešívaní vyhráli mistrovský titul a Afričanovi řekli, že s ním už nepočítají. „Dodnes mi to nikdo nevysvětlil,“ konstatoval smutně guinejský fotbalista, který odešel do sousedních Bohemians 1905.

Stejný začátek angažmá v Edenu zažívá i dvacetiletý mládežnický reprezentant Mali Bassirou Dembélé. Když přišel v létě z juniorské akademie francouzského Paris St. Germaine, doufal, že si v Česku zahraje víc. „Chtěl jsem nastupovat pravidelně. Jenže jeden zápas hraji a pak čtyřikrát sedím. Nechápu to. Pořád ale věřím, že dostanu šanci,“ doufal talentovaný středopolař.

Ani špatnými zkušenostmi svého kamaráda Cissého se zatím nenechal otrávit. Česko je pro něj pořád správná volba. „Ve Slavii jsem rád. Navíc mi vedení přes agenta vzkázalo, že jsem perspektivní. Cítím důvěru,“ přiznal Dembélé.

Přes jazykové a kulturní bariéry jsou on i Cissé odhodláni dál bojovat a naplno pracovat při tréninku. Neztrácejí ochotu přizpůsobit se životu v Česku i taktickému pojetí hry. Přesto pořád narážejí na problémy a překážky.

Oba přitom měli štěstí, že jim při příchodu do Slavie pomáhali dřívější posily z Francie. Cissého si před lety vzal pod křídla Mickaël Tavares, který odešel do německé bundesligy. Dembélé se zase může spolehnout na Tijaniho Belaida.

Za chyby platí dvakrát tolik „Ale pokaždé, když udělám chybu, tak je oheň na střeše. Když ji přitom udělá některý ze spoluhráčů, tak je trenéry pokárán, ale nepyká za ni tak jako já,“ povídal Cissé. „Máme to složité. Musíme strašně moc makat. Asi je to tím, že jsem zahraniční posila a čeká se ode mě víc,“ přidal se i Dembélé.

Záložník z Mali nad tím ale pouze mávne rukou: „Překážky k životu patří. Soustředím se na sebe. Snad mě budou hodnotit podle výkonů.“ To jeho krajan z Guineje jen těžko skrývá rozpaky. V prosinci mu končí v Bohemians 1905 smlouva a neví, co bude dál. „Trenér Pavel Hoftych mi řekl, že nerozumím zdejšímu fotbalu,“ krčil rameny. Bylo na něm ovšem vidět, že by chtěl dát Česku ještě jednu šanci.

***

„Trenér Pavel Hoftych mi řekl, že nerozumím českému fotbalu,“ přiznal Amadou Cissé

Autor: