Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Privatizace OKD znovu před soudem. Škoda je podle obžaloby skoro 6 miliard

Česko

  15:37
PRAHA - Obvodní soud pro Prahu 2 se začne 9. října zabývat kauzou privatizace společnosti OKD z roku 2004, při níž podle obžaloby vznikla škoda 5,7 miliardy korun. Tuto informaci z justiční databáze potvrdila mluvčí soudu Marcela Pröllerová.

Důl Karviná společnosti OKD. foto: OKDČTK

V případu figuruje znalec Rudolf Doucha, který vypracoval posudek na ocenění podílu Fondu národního majetku v OKD, a dva bývalí místopředsedové fondu Pavel Kuta a Jan Škurka.

Obžaloba znalce viní z křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku, za což Douchovi v případě odsouzení hrozí až desetiletý trest. Ostatní dva muži se podle obžaloby dopustili trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku. Mohou skončit ve vězení až na osm let.

Soud se kauzou začne zabývat téměř rok poté, co žalobci loni v říjnu poslali obžalobu k soudu. Obvodní soud se domníval, že by neměl kauzu řešit, a případ chtěl předat pražskému městskému soudu. Podle dřívějších informací deníku Právo šlo o to, že znalec mohl spáchat podvod, za který hrozí přísnější trest než za křivou výpověď a nepravdivý znalecký posudek. Případným podvodem by se tak měl zabývat spíše nadřízený soud. Pražský vrchní soud nakonec letos v červnu rozhodl, že kauza patří obvodnímu soudu.

Krúpův vzkaz Sobotkovi: Jste odpovědný za prodej Bakalových bytů, stát přišel o miliardy

Fond národního majetku měl v OKD zhruba 46procentní podíl. Média už dříve uvedla, že Doucha ze společnosti Vox consult vyčíslil hodnotu státní části firmy na dvě miliardy korun. Fond následně podíl prodal za 4,1 miliardy. Muž ale podle protikorupční policie při svém hodnocení zcela pominul některé složky majetku dolů. Doucha vinu odmítá. Kuta a Škurka podle deníku Právo připravovali smlouvu o prodeji státního podílu firmě Karbon Invest, přičemž vycházeli z Douchova znaleckého posudku.

Prodej akcií OKD skupině Karbon Invest schválila v září 2004 vláda ČSSD Stanislava Grosse. Ministrem financí byl tehdy současný premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle loňských informací Mladé fronty Dnes začala privatizaci OKD vyšetřovat v roce 2005 i Evropská komise kvůli podezření, že prodejní cena byla příliš nízká. Stát tak údajně poskytl nedovolenou podporu pro Karbon Invest.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!