Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Proč gayové tolik kouří?

Česko

PARADOXY Homosexuálové se liší od normálních průměrných lidí. Nejen ve své sexuální orientaci. Desítky studií ze Spojených států, které shrnuli ve své práci J. G. Lee, G. K. Griffin a C. L. Melvinová z University of North Carolina, ukazují, že gayové a lesbičky kouří více než heterosexuálové. Proč?

Existují různá, často absurdní vysvětlení. Jedna z organizací amerických homosexuálů bojujících proti kouření například tvrdí, že to rozšiřuje možnost získat homosexuální kontakty. U mladých gayů je prý běžné, že když poprvé v životě vidí jiného homosexuála, slyší od něj: „Nemáte oheň?“ nebo „Můžu od vás vyžebrat cigáro?“ Zároveň se objevily názory, že gayové kouří, zejména cigarety Marlboro, naopak právě proto, aby zamaskovali svoji homosexualitu. Ukazují tím, že jsou tvrdí chlapi podobní kovbojům z reklamy, a nikoliv gayové. Jak je pak ale možné, že heterosexuálové se dokážou seznámit i bez cigarety, a co maskují heterosexuálové kouřící marlbora?

Nebo je ta závislost opačná a kouření způsobuje homosexualitu? Strefuje se klip amerických satiriků z organizace The Onion, který se vysmívá absurdním reklamám proti kouření spojováním homosexuality s cigaretami, do špatného terče? Skutečně by mělo být na krabičkách cigaret varování, že tabák vychovává z mladých lidí gaye a lesbičky? To je zřejmě dost absurdní. Racionální vysvětlení nabízí americký ekonom Steven Landsburg z University of Rochester v New Yorku. Podle něj homosexuálové spotřebují více cigaret, protože většinou nevychovávají děti. Nemusí platit plínky ani školné, a mají tak více peněz na svoje zábavy. Třeba i na kouření. Tuhle teorii potvrzuje i to, že podle některých pozorování mají čtvrti, kde se soustřeďují homosexuálové, více barů a obchodů s ne úplně nezbytnými věcmi.

Navíc rodiče většinou omezují kouření v přítomnosti svých dětí, protože mají obavy o jejich zdraví v zakouřených místnostech. Tahle vysvětlení podporuje i další statistika z USA. Podle ní bezdětné americké domácnosti utrácejí v průměru o 56 procent více peněz za cigarety a alkohol než jejich sousedé vychovávající děti.

To by už samo o sobě bylo dobrým vysvětlením, proč homosexuálové kouří víc. Jenže to ještě není všechno. Homosexualita, i přes všechny změny v posledních letech, s sebou stále nese společenské stigma. Stejně jako kouření. Takže pokud se homosexuálové cítí diskriminováni tak jako tak, není důvod, proč by opustili další zvyk, který jim v USA přináší diskriminaci - totiž kouření. Je prostě snazší přiznat se rodičům a svému okolí, že člověk kouří, když už jednou veřejně oznámil, že je homosexuál.

A konec konců, pokud skutečně zažívají homosexuálové velký negativní sociální tlak ze strany svého okolí a jsou z toho ve stresu, proč si neulevit napumpováním trochy nikotinu do těla. Nehledě na to, že představa zkrácení života kvůli kouření je pro racionálního homosexuála žijícího v tak nepřátelském prostřední malou cenou oproti požitku z cigaretového dýmu.

O autorovi| Marek Hudema, redaktor LN e-mail: marek.hudema@lidovky.cz

Autor:

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...