Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Proč jet na festival Łódž Design

Česko

Přesně za týden začíná už čtvrtý ročník festivalu Łódž Design. V atmosféře postindustriální architektury nově vzniklého Łódž Art Centre stejně jako v ulicích samotného města se budou prezentovat polští i zahraniční designéři a konceptuální tvůrci. Pro návštěvníky je připraven šestnáctidenní maraton výstav, instalací, workshopů a přednášek.

Hlavním tématem letošního ročníku je „amazing life“, tedy úžasný život. Návštěvníci budou moci žasnout třeba v takzvané Crumple Zone, jedné z výstav hlavního programu, kterou připravila jedna z organizátorek festivalu a kurátorka Agnieszka Jacobson Cielecka.

Deformace a nestabilita se staly určujícím motivem její selekce produktů, ve které se objeví i tvorba Bertjana Pota, jedné z ústředních postav nizozemské avantgardní tvorby. O přízeň publika s ním budou soupeřit práce Serhana Gürkana, Davida Dolciniho & Vittoria Veneziho, Franka Willemse nebo polského studia Kompott.

Druhým bodem hlavního programu, který z pozice kurátora připravil designér Oskar Zieta, bude instalace Underpressure, kde se mohou příchozí nechat unést lehkostí nafukovacích objektů. Jako součást speciálního programu bude ke zhlédnutí také putovní výstava Be Cycle & Fashion, která ukáže, jak si přední módní návrháři a výtvarní umělci poradili s redesignem silničních kol. Mezi oslovenými byli mimo jiné Agatha Ruiz de la Prada, Karim Bonnet, Francois Duris, Marithé + Francois Girbaud, Ora-ito nebo Kenzo Takada.

Mezi vystavenými uměleckými díly bude k vidění také interaktivní instalace Living Room od dvojice Chris Haring & Andreas Berger, kterou původně navrhli pro Milan Design Week. V rámci festivalu proběhne výstava a vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže mladých designérů Make Me!.

Autor: