Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk 2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sedm nemocnic odmítlo otrávenou ženu. Ministr to chce řešit

Záchranná služba- ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záchranná služba- ilustrační | foto: Šárka Kabátová, Lidovky.cz

PRAHA Nemáme žádná volná lůžka. To až čtyřikrát denně slýchává pražská záchranná služba při převozu pacientů do nemocnic. Problém vyrostl do nebývalých rozměrů, když záchranáři ve středu vozili ženu otrávenou alkoholem a léky po městě 82 minut a přijalo ji až osmé zdravotnické zařízení. Nepřijatelné, říká náměstek ministra zdravotnictví a chce situaci řešit.

Situace trápí záchranáře v metropoli už několik let. Případ z minulé středy, kdy mohli záchranáři umístit pacientku až do osmé nemocnice, ale celou věc znovu otevřel. Záchranná služba totiž v reakci na to napsala kritickou zprávu s názvem Funguje pražské zdravotnictví? Nemocnice odmítají převzít pacienty od záchranné služby (celé znění).

ČTĚTE TAKÉ:

"Situace, kdy záchranná služba vozila pacientku 82 minut po Praze, aby našla volné místo v nemocnici, je extrémní. Přesto odmítání pacientů v nemocnicích není nic ojedinělého," řekla serveru Lidovky.cz mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová.

Pacientku odmítlo sedm zařízení:

  • Nemocnice na Bulovce
  • Fakultní nemocnice Královské Vinohrady
  • Všeobecná fakultní nemocnice
  • Ústřední vojenská nemocnice
  • Thomayerova nemocnice
  • Fakultní nemocnice Motol
  • Nemocnice Na Františku

A nejde jen o běžné případy. Nemocnice odmítají i ty nejvážnější, kdy je pacient ohrožen na životě. Tak tomu bylo právě i u čtyřiatřicetileté ženy, kterou nakonec převzala metabolická jednotka v Nemocnici pod Petřínem. Sedm zdravotnických zařízení (v boxu) pacientku podle jejich mluvčí odmítala z kapacitních důvodů.

"Je to téměř dennodenně. Dva, tři, čtyři případy. Nemám to spočítáno, ale je to skutečně běžné," řekla Ernestová. "Tenhle případ (odmítnutí ženy otrávené alkoholem a léky v sedmi nemocnicích - pozn. red.), na základě kterého vznikla ta komunikační spirála, byl rekordní. Není to tak, že by každý den odmítalo pacienta sedm nemocnic, ale stává se úplně běžně, že denně odmítnou pacienta dvě nemocnice a vezeme ho až do třetí nemocnice," popsala praxi mluvčí.

Nedostatek lůžek?

Nemocnice často argumentují tím, že nemají volná lůžka. "K tomu se vyjadřovat nebudu. My totiž nemáme nástroje, jak to zjistit. My slyšíme většinou, vlastně pokaždé, že nemocnice nemá volné lůžko," říká mluvčí pražské záchranky.

Problém je podle Ernestové způsobený špatným zákonem, podle něhož musí dispečeři do nemocnice předem volat a ptát se, zda může přijmout dalšího pacienta. Předání se tak podle ní zbytečně prodlužuje. "Často dochází k časovému prodlení. Na kontaktním místě bývá střední zdravotnický personál, ten musí sehnat kompetentního lékaře, který poté rozhodne, jestli je, nebo není volno," vysvětlila.

Němečkův náměstek bude situaci řešit

Problém může podle náměstka ministra zdravotnictví Josefa Vymazala prý souviset s chybou v komunikaci mezi záchrannou službou a nemocnicemi. Vymazal chce znát příčinu - vyžádá si proto vyjádření nemocnic, ve kterých nebyla pacientka přijata, stojí na webu záchranné služby

Záchranka- ilustrační

Ani pro ředitele pražské záchranné služby Zdeňka Schwarze není odmítání pacientů nic nového. "Již mnohokrát jsem ministerstvu navrhoval, jak situaci řešit. Vše zatím marně, proto jsem se již neangažoval a čekal, až přijdou noví poslanci a ministr," napsal serveru Lidovky.cz Schwarz.

'Ostřejší, odvážnější, razantnější'

Dlouholetý problém chce řešit s resortem zdravotnictví. "Uvidíme, jak si s tím poradí nový ministr. Zatím jeho prohlášení vypadají ostře, odvážně i razantně. Jaká ale bude skutečnost, ukáže čas. Obávám se, že si nemocnice, respektive jejich lidé sloužící na příjmech, budou stále dělat, co chtějí a co jim jejich vedení dovolí," zůstává skeptický.

Situace je ale podle něj vážná jen v metropoli, ostatních krajů se odmítání pacientů netýká. Podle Schwarze situaci komplikuje i to, že "stále více pacientů do Prahy přiváží i středočeská záchranná služba".

Řešení nabízí šéf pražské záchranky hned několik - změnu legislativy, lepší vybavenost nemocnic, online databázi akutních lůžek, lepší spolupráci mezi nemocnicemi i nařízení ministra, že nemocnice musí pacienty přijmout. Problém by podle něj mohlo řešit také trestání zaměstnanců za odmítnutí pacienta, odvolání ředitele "odmítavé" nemocnice nebo vybudování centrálních příjmů a urgentních příjmů v pražských nemocnicích.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?
OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?

Čtrnáct maminek z řad blogerek otestovalo věci pro děti a miminka od značky Fisher-Price. Jak si usínáčky (vydra a ježek), houpátka, sedátka a tři druhy deček vedly v testu přísných kritiků – jejich dětí?