Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Proces s Horákovou den po dni v televizi

Česko

Proces H., unikátní dokumentární rekonstrukci uvede druhý program České televize ve výročních dnech procesu se skupinou Milady Horákové od 31. května do 9. června.

PRAHA Desetidílná série režiséra Martina Vadase zachycuje den po dni přípravu, průběh a jednotlivé aktéry procesu se skupinou Milady Horákové zinscenovaného KSČ. Jeho tragickým důsledkem byly čtyři popravy vykonané 27. 6. 1950; kromě toho se jednalo o první monstrproces podle sovětského vzoru. Rozsudek byl zrušen až v červenci 1968, ale rehabilitace se po sovětské okupaci zdržela a mohla být uskutečněna až po pádu režimu v roce 1990.

Vrámci projektu, na němž spolupracovali historici i pamětníci, diváci zhlédnou řadu archivních materiálů: filmový záznam, rozhlasové vysílání ČRo, audiozáznam závěrečných řečí obžalovaných a další dokumenty, které dosud nebyly v takovém rozsahu uveřejněné. Série tak umožní znovu vyslechnout výpovědi třinácti nespravedlivě obžalovaných – vedle Horákové, tak diváci uslyší Fráňu Zemínovou, Františka Přeučila, Záviše Kalandru a další. Ačkoliv jde o materiály staré téměř šedesát let, neztratily nic ze své děsivosti a stále vypovídají o zrůdnosti strany, která se v roce 1948 chopila moci. To zejména platí o posledním dílu, který bude uveden 9. 6. a pojedná o rozsudcích a popravách.

Milada Horáková se narodila v roce 1901 v Praze a po studiích práv pracovala v Ústředním sociálním úřadu hl. m. Prahy. Od r. 1929 byla členkou České strany národně sociální a působila v ženském hnutí. Během okupace se podílela na odbojové činnosti a byla vězněna v koncentračním táboře. Po válce se vrátila do politického života, ale odešla z něj po únoru 1948, v září 1949 byla zatčena a odsouzena k trestu smrti. Rozsudek byl vykonán i přes protesty a žádosti o milost ze světa, například Alberta Einsteina.

Autor:

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...