Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Prodavačka bránila Jednotu noži

Česko

BRNO Očekávali, že snadno přijdou k pár tisícům. Dvěma mladíkům s revolverem v ruce se ale do cesty postavila prodavačka Jednoty a pokladnu začala bránit vlastním tělem. A také dvěma noži.

Těžko představitelná scéna se odehrála v září v prodejně potravin na Svitavsku. Pomyslnou tečku za případem včera udělal senát brněnského krajského soudu, který stanovil definitivní tresty.

Eskorta z vazby přivedla třiadvacetiletého Jakuba Jančíka a o rok staršího Pavla Nečase. Blanenský soud jim letos za několik trestných činů vyměřil shodně 4,5 roku za mřížemi. Oba mladíci se odvolali, a soud tak mimo jiné musel oživit okolnosti při přepadení Jednoty.

„Nic vám nedám, klidně mě zastřelte,“ pronesla loni před překvapenými lupiči nebojácná prodavačka Marie Ryšavá nedbajíc zbraně, kterou jí Nečas mířil na hruď. „Klidně ji zastřel,“ povzbuzoval prý kumpána Jančík, který se vypravil loupit pod vlivem drog. Ani to ale ženě za pultem kuráže neubralo. „Vzala jsem do každé ruky jeden nůž a čekala, co bude,“ popsala Ryšavá přepadení.

K prolití krve naštěstí nedošlo. Žena nakonec pokladnu neubránila a mladíci si odváželi necelých deset tisíc korun. Ve stejný den ještě přepadli i nedalekou čerpací stanici. „Člověku to nedojde, byl jsem zfetovanej,“ omlouval své jednání Jančík a snažil se vinu svalit na kamaráda. Ten ale už dřív policistům vylíčil všechny podrobnosti včetně Jančíkovy role v případu.

A také to byl jeden z důvodů, proč odvolací soud Nečasovi slevil rok z trestu. Jančíkovi, který má bohatší trestní minulost, odvolání zamítl. „Předchozí alternativní tresty se u něj minuly účinkem. Soud by dokonce připustil i přísnější trest než 4,5 roku,“ prohlásil předseda senátu Vlastimír Čech.

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...