Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Prodej aut klesá. Zachrání tržby DPH „bez mřížek“?

Česko

Výsledky maloobchodu ze začátku roku potvrdily pokles poptávky spotřebitelů. Tržby v maloobchodu táhl dolů nejvíce prodej automobilů.

PRAHA Tržby v segmentu automobilů v lednu meziročně klesly o 14,7 procenta. Motorismus tak táhl dolů celý výsledek maloobchodu. „Automobilový segment je a bude koulí na noze celého maloobchodu minimálně do dubna,“ komentuje výsledek analytička Next Finance Markéta Šichtařová.

Za poklesem totiž stojí na jedné straně nižší poptávka, na straně druhé pak vyčkávání podnikatelů. Ti nákupy nových aut odkládají na duben, až si budou moci podle novely zákona odečíst daň z přidané hodnoty u všech osobních vozů. Zatím mohli odpočet DPH uplatňovat pouze u užitkových vozů. Těmi se často stávají i luxusní osobní auta – díky montáži pevné mřížky.

„Je to tak, že firmy asi od prosince vyčkávají, až si budou moct odečítat DPH při koupi osobních aut, a prodeje podnikatelům tak nyní klesají,“ potvrdil vedoucí prodeje Škoda v Autocentru TA Plzeň Milan Němec.

Podle údajů Svazu dovozců automobilů zaregistrovaly české firmy za první měsíce letošního roku zhruba o třetinu méně osobních aut v porovnání se stejným obdobím loňského roku. „Za poslední měsíce, zejména nyní v březnu, se jednoznačně projevilo očekávání klientů v souvislosti s odpočtem DPH,“ řekl vedoucí prodeje autosalonu Porsche Praha-Smíchov Pavel Kozák.

Prodejci automobilů ovšem věří, že se od dubna firmy opět vrátí a propady prodejů se tak přinejmenším zmírní, nebo dokonce vymažou. „Čekáme na to jako na smilování. Ztráty ze začátku roku se určitě smažou. Objednaných aut je spousta, ale firmy čekají s vyzvednutím na dobu, až si budou moct odečíst DPH,“ říká vedoucí prodeje vozů Volkswagen Tomáš Utěšil z autosalonu Amond Kladno. Analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek očekává, že by možnost odpočtu DPH mohla letos prodeje aut zvýšit až o 15 tisíc oproti stavu, pokud by novela zákona neprošla.

Prodejci se obávají, že by naopak mohly klesnout prodeje vozů soukromým osobám. Ty totiž nyní často spekulují na další slevy, a koupi nového automobilu tak oddalují. Dealeři ovšem tvrdí, že další zlevňování již nelze čekat.

***

Češi méně nakupují

* Maloobchodní tržby v lednu meziročně klesly o 3,3 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. * Nejvýrazněji se propadly prodeje automobilů, a sice o 14,7 procenta. * Prodeje klesly i v segmentu pohonné hmoty, nábytek, elektrospotřebiče a potřeby pro kutily. *Naopak rostly tržby za potraviny, nápoje, tabákové produkty a farmaceutické výrobky. * Nárůst zaznamenaly i výrobky pro kulturu a rekreaci, a to o 11 procent. *K obezřetným nákupům podle analytiků obyvatele vedly zejména obavy z budoucnosti, rostoucí nezaměstnanost a balík špatných ekonomických zpráv. * Přesto jsou podle nich výsledky mírně pozitivním překvapením.

Autor: