Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Prodej šperků klesl o čtvrtinu

Česko

Na české prodejce klenotů dolehla krize. Méně nakupují turisté i domácí

PRAHA Hospodářskou krizi, kvůli které Češi méně utrácejí, letos výrazně pocítili také výrobci a prodejci šperků z drahých kovů. Puncovní úřad totiž opatřil ochrannou značkou zhruba o čtvrtinu méně zlatých a stříbrných šperků určených pro tuzemský trh než loni. Rok 2008 z pohledu množství označeného zboží z drahých kovů patřil navzdory nastupující hospodářské krizi k nejúspěšnějším za posledních deset let.

„Do konce listopadu evidujeme u zlata i stříbra pokles (množství zboží předloženého k puncování) o zhruba 25 až 30 procent, a to jak ve váze, tak i množství,“ řekl včera předseda Puncovního úřadu Martin Novotný, který menší množství zlatých a stříbrných šperků přisoudil hospodářské krizi.

„Lidé odložili nákup šperků na dobu, až nastane oživení hospodářství,“ podotkl Novotný. Na množství prodaných šperků má letos negativní vliv také nižší počet zahraničních turistů, kteří Česko navštívili a patří mezi časté zákazníky prodejen se šperky.

V Británii a Maďarsku je propad ještě větší Česko ovšem není výjimkou a podobná situace na trhu se šperky podle Novotného nyní panuje v řadě evropských zemí, které se rovněž potýkají s dopady hospodářské krize. Některé státy, jako je například Maďarsko či Británie, prý vykázaly ještě výraznější pokles prodeje šperků než Česko.

V prosinci se ale situace na tuzemském trhu podle Novotného zlepšila a množství opuncovaných šperků se meziročně zvýšilo, a to především těch zlatých. Novotný to přičetl oživení poptávky a také tomu, že obchodníci měli před vánočním vrcholem prodejní sezony malé zásoby. „Za celý rok ale očekáváme pokles množství (opuncovaných šperků) o 25 procent,“ uvedl.

Puncovní úřad v loňském roce opatřil ochrannou značkou 20,7 tuny šperků z drahých kovů, což bylo o bezmála 300 kilogramů více než v roce 2007. „Více než čtyři tuny zlata, více než 16 tun stříbra a téměř čtyři miliony kusů vyzkoušeného a označeného zboží z drahých kovů řadí rok 2008 k nejúspěšnějším za posledních deset let,“ uvedl Novotný ve výroční zprávě Puncovního úřadu za loňský rok.

Celosvětové tržby z prodeje luxusního zboží letos podle průzkumu italské asociace výrobců luxusního zboží Altagamma kvůli krizi zřejmě klesnou o 21 procent.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: