Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Prodloužený čas I. B. Singera

Česko

Dílo Isaaka Bashevise Singera (1904-1991) u nás zdomácnělo jako asi málokteré jiné.

Přitom se k nám překlady tohoto možná posledního velkého klasického vypravěče dostaly až na sklonku jeho života a až deset let (!) poté, co mu byla v roce 1978 udělena Nobelova cena za literaturu, jako prvnímu a asi i poslednímu autorovi, jehož literárním jazykem bylo jidiš. Pominemeli drobnou ochutnávku ve formě dvou povídek ve výboru jidiš literatury Rozinky a mandle (1968), byl tím prvním a hned zásadním Singerovým vstupem do českého jazyka povídkový výbor Stará láska, který přeložil, vybral a komentoval Antonín Přidal a který vyšel v roce 1987 ve skvělé odeonské řadě Soudobých světových autorů. Myslím, že to byla jedna z posledních skutečně kvalitních knih, jež spojovala intelektuály s obyčejnými čtenáři. Tato jednota je už asi těžko dosažitelná, ke škodě všech.

Singerovy knihy, především romány a novely, po roce 1989 začaly vycházet ve značném počtu, skoro nebylo nakladatelství, které by aspoň jednu jeho knihu nevydalo. Od konce 90. let ho vydává zhruba dvakrát ročně nakladatelství Argo, vždy v pěkné úpravě s izraelskou fotografií Karla Cudlína na obálce. Počet těch úhledných knih už dosáhl dvaceti čtyř, a stále není ani zdaleka kompletní. Ty knihy se už téměř nerecenzují: Singer je samozřejmá konstanta, a kdo mu jednou propadl, může ho číst celý život, přičemž se může spolehnout, že vždy vstoupí do důvěrně známých vod, jejichž vláha a chuť se mu nikdy neomrzí. Osobně vedle něj umisťuji jiného neárijce a Singerova newyorského souseda Woodyho Allena, se kterým - tvrdím to, aniž bych měl místo to tady naznačit - toho má mnoho společného.

Posledním svazkem, který Argo vydalo, je Kafkův přítel a jiné povídky. Anglicky kniha vyšla v roce 1979 a je jednou z desíti, z nichž Přidal uspořádal Starou lásku. Použil z ní pět povídek z dvaceti, mezi nimi i titulního Kafkova přítele.

Jak ví každý jeho čtenář, lze Singerovy povídky rozdělit do tří základních tematických množin. Tím prvním je svět východního židovstva, svět jeho rodičů, otce rabína a milující matky, svět zalidněný desítkami postav sousedů, venkovanů, chasidů, rabínů, nešťastníků i osob milujících i milovaných, prosťáčků i dobrodruhů. Je to svět chudý, ba primitivní, na který dorážejí dybuci, démoni a různé nečisté síly, ale prozářený smyslem, který mu poskytuje všeprostupující Boží přítomnost. Tady má Singerovo vyprávění nejtradičnější podobu, připomíná, pokud je příběh tragickým, legendu či báji. Pokud veselý, tak anekdotu. V této knize jsou typickými zástupci povídky Altele, Hosté zimního večera, Sázka, Příběhy od kamen...

Druhý okruh představují povídky, v nichž Singer a s ním i jeho postavy, směrují tento tradiční, v mnohém ještě středověký svět židovských štetlů do sekulárního prostředí, nejčastěji předválečné Varšavy, nad níž se vznáší přízrak nadcházející katastrofy. To je vstup do víru, v němž se všechny jistoty dané omezením hroutí, postavy se ocitají v chaosu mravním, náboženském a politickém. Základní silou je pudový, chamtivý sexus, který ovládá muže i ženy a je asi jedinou osudotvornou silou, která tu ještě zbyla. Klasická je vedle té titulní povídka Síly, při níž běhá mráz po zádech.

Třetím prostorem příběhů je Amerika a osudy Židů, které do ní přivály evropské běsy. Singer odešel do Ameriky v roce 1935, takže těch největších hrůz byl ušetřen. Jako redaktor židovských novin a postupně se etablující - a pak i slavný - spisovatel se však potkával s lidmi, kteří je zažili přímo. Singer vypráví o strašných věcech, avšak ví, že nemůže nikdy mluvit o ničem jiném než o tom, co přišlo po nich. Jsou to zprávy ze světa, který žije v prodlouženém čase. Bůh, který zůstal ve štetlech, dal tomuto lidu šanci. Jak ji využijí a zda ji pochopí, je pak jen na nich. O tom vyprávějí povídky Klíč, Osud, Syn. A vlastně o tom stále vypráví nekonečný svět Isaaka Bashevise Singera.

I. B. Singer: Kafkův přítel a jiné povídky

Přeložili Lenka Sobotová Urbanová a Antonín Přidal.

Vydalo Argo, Praha 2010, 302 stran

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...