Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Prolog České filharmonie vyvolal nadšení

Česko

Americká houslistka Leila Josefowicz byla podle očekávání hvězdným hostem a pro posluchače výjimečným zážitkem pátečního koncertu České filharmonie, který byl Prologem její 112. sezony.

Mladá umělkyně přesvědčivě ukázala, že i velmi známou skladbu lze provést tak, aby zněla nově a neotřele, a přitom zachovala styl. Od začátku do konce poutala pozornost krásným a znělým tónem, velkou barevnou i dynamickou škálou, promyšleným a osobitým frázováním – i velkou vášnivostí, ve které ale nikdy nepřekročila míru danou klasicistním koncertem. V rozsáhlé první větě hraje sólista téměř nepřetržitě a houslistka s přirozeností a bravurou přecházela z jedné dlouhé pasáže do druhé. Ve svých třiceti letech vzorově spojila zralost a novátorství, byl to dotek s uměním první světové třídy.

Leila Josefowicz se také nedržela pietně Beethovenových nebo Kreislerových kadencí, jak tomu dnes obvykle bývá. Vytvořila si své vlastní po vzoru virtuosů 19. století, kadenci v první větě dokonce ve spolupráci s tympanistou, kterému zkomponovala variaci na čtyři tympánové údery, jimiž skladba začíná. I tady dokázala být naprosto svá, a přitom respektovat Beethovena. Vyprodané Rudolfinum si vytleskalo přídavek, který měl charakter virtuózní improvizace.

Ryze beethovenovský program koncertu 31. 8. jinak začal předehrou Coriolan a První symfonií C dur. Raného Beethovena provedla Česká filharmonie se svým šéfem v živých tempech a s velkou přirozeností. Na druhou stranu provedení ničím nepřekvapilo a pokud zcela chybí propracované detaily, ať už zvukové či rytmické, je celkový dojem spíše jednotvárný. A srovnáváme-li toto provedení např. s precizností nahrávky s Karlem Ančerlem, jehož 100. výročí narození shodou okolností spadá do 112. sezony, těžko se vyhnout určité nostalgii. Že se Houslový koncert D dur octl až v druhé polovině, bylo jenom dobře.

Česká filharmonie prováděla v uplynulých třech letech souborně všechny Beethovenovy symfonie na objednávku festivalu ve Wiesbadenu a také tento Prolog 112. sezony byl koncertní generálkou na následné zahraniční vystoupení. Úvodní koncert sezony, tradičně nazývaný Pocta české hudbě, se uskuteční tuto středu 5. září opět ve Dvořákově síni Rudolfina.

Autor: