Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pankrác představil nejluxusnější cely. Vězni mají plazmu i koberec

Česko

  18:45
PRAHA - Barevně natřené stěny, nový dřevěný nábytek, koberec na podlaze či velká televize na chodbě. Nejmodernější cely v Česku má nově vazební věznice v Praze na Pankráci. Brzy je otestují sami obvinění. Vězeňský 'luxus' ale zatím čeká jen na 54 mužů, kteří se dostanou na oddělení se zmírněným režimem. Připravených je 27 cel.

Kromě stolního fotbálku si vězni mohou krátit dlouhou chvíli hraním stolního tenisu. foto: MAFRA - František Vlček

Proměna je patrná už na první pohled. Stěny jsou do výšky zhruba 170 centimetrů natřené na oranžovo, čímž se chodba prosvětlila a barva dodává pozitivní tón všudypřítomné šedi. Ve vzduchu je ještě cítit novota. Dlouhá chodba se nově stává volně využívaným prostorem, obvinění nebudou muset trávit většinu dne v cele, mohou venku sledovat televizi nebo jen korzovat po chodbě.

Zrekonstruované vazební cely v Praze na Pankráci, Televizi mohou obvinění sledovat na chodbě ze dřevěných lavic.

Na pondělní slavnostní představení zrekonstruovaných cel dorazila i sama ministryně spravedlnosti Marie Benešová. "Líbí se mi, že to tu zkulturnili a přibyla na celách například oddělená hygienická část," popsala své první dojmy.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová přichází na slavnostní představení zrekonstruovaných cel na Pankráci.

Celá rekonstrukce včetně vybavení vyšla podle generálního ředitele Vězeňské služby Petra Dohnala na zhruba pět milionů korun. "Většinu věcí jsme si dělali ve vlastní režii," zdůraznil Dohnal. Dodal také, že se proměna stihla během dvou měsíců, tedy o měsíc dříve, než se počítalo.

Po přestřižení pásky bylo veselo. Pásku totiž měli přestřihnout všichni tři společně, Marie Benešová však zapomněla a střihla dříve, než si ostatní vzali nůžky.

Oproti dosavadnímu stavu je vybavení mnohem útulnější a modernější. Zadní stěna místností je modře vymalovaná, v cele pro dvě osoby převažuje dřevo a novinkou je železná zástěna, díky které mají vězni soukromí při osobní hygieně. Za zástěnou se nachází toaleta a umyvadlo.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová si v doprovodu generálního ředitele Vězeňské služby prohlíží jednu z nových vazebních cel.

Tak jako na Pankráci by brzy měly vypadat všechny vazební cely v Česku. Podle ředitele Dohnala by alespoň jedno nově opravené oddělení měla mít každá vazební věznice do dubna příštího roku. Kolik to celkově bude stát, zatím není jasné. "Peníze ale bereme z úspor za propuštěné vězně při amnestii," uvedl náměstek ministryně spravedlnosti Daniel Volák. Benešová ale uvedla, že rezort spravedlnosti dostal z rozpočtu o 200 milionů korun navíc. "I Vězeňská služba z toho uloupne svůj podíl," přislíbila.

Pohled do nové cely pro vazebně stíhané na Pankráci

Oproti dosavadnímu stavu je změna viditelná na první pohled. Železný oprýskaný nábytek nahradily nové postele, stoly i skříně.

Pro srovnání: takto vypadají vazební cely na Pankráci před rekonstrukcí.

O proměně hygienického koutku ani nemluvě. Igelitovou celtu nahradila železná zástěna.

Nově je v celách železná zástěna, aby se respektovalo soukromí obviněných.

Na chodbě si mohou obvinění krátit dlouhou chvíli hraním stolního tenisu nebo stolního fotbálku. K dispozici je i velká televizní obrazovka, před kterou je umístěno několik dřevěných lavic. Další televize je v kulturní místnosti, kde si navíc vězni mohou půjčit knížku nebo třeba zahrát šachy.

Obvinění se mohou zabavit hraním stolního fotbálku.

Vedení věznice odmítlo, že by do těchto "VIP" cel chtělo vězně umisťovat za odměnu. Ředitel Dohnal připomněl, že se jedná o oddělení se zmírněným režimem. Bez šance dostat se sem jsou tak například ti obvinění, kteří jsou za mřížemi kvůli obavě z ovlivňování svědků. Naopak lepší šance na místo v moderní cele mají lidé, kteří se dostali do křížku se zákonem poprvé v životě.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor: