Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Pronajímatel toskánské vily hrál roli v mezinárodní aféře

Česko

PRAHA Jméno Markuse M. Haslera – tajemného muže, který Marku Dalíkovi pronajal toskánskou vilu, a hlavního hrdiny letošní letní kauzy – se opět objevuje na scéně. A i tentokrát, ve zcela novém příběhu, se objevuje jméno česko-slovenské finanční skupiny J&T.

Jméno Markus Hasler totiž znenadání vyplavalo na povrch v kauze karibského souostroví Turks a Caicos, které v těchto dnech Britové převedli zpět pod svou protektorátní správu.

O co šlo? Tamější premiér Michael Misick totiž chtěl nevýhodně pronajímat pozemky jistému slovenskému podnikateli. Ten na nich chtěl vybudovat luxusní turistický resort.

Podle britských vyšetřovatelů za to měl místní premiér dostávat úplatky. Šetření navíc odhalilo, že peníze měly plynout premiérovi přes pražskou pobočku banky J&T.

Jeho manželka měla navíc k dispozici neomezenou kreditní kartu, která byla hrazena z úvěru společnosti Arling Anstalt. A právě zde se na scéně objevuje Hasler.

Arling Anstalt totiž patří pod společnost Gantner & Hasler Treuhandanstalt, tedy zastřešující firmu, kterou vlastní právě Hasler. Gantner & Hasler Treuhandanstalt stejným způsobem vlastní firmu Raben Anstalt, na níž je napsaná toskánská vila, kterou si pronajal Marek Dalík a kde trávil dovolenou expremiér Mirek Topolánek. Příběh karibského ostrova skončil velmi rychle.

Když Britové zjistili, jaká korupce zmítá ostrovem, provedli důkladné vyšetřování a nakonec premiéra Misicka odvolali. Navíc zrušili všechny rysy samostatnosti souostroví – parlament i soudy.

Hasler a toskánská vila Haslerovo jméno se objevilo poprvé v českých médiích před několika týdny, v souvislosti s pronájmem toskánské vily Marku Dalíkovi.

Haslerův podpis je na nájemní smlouvě, kterou Dalík zveřejnil. Média poté poukázala na řadu neobvyklostí ve smlouvě.

I v toskánské kauze figurovala finanční skupina J&T. Její manažer Ondřej Popelka totiž zprostředkoval prodej vily Haslerově společnosti Raben Anstalt.

Zjistilo se také, že Hasler působí i v Česku. V červnu se totiž stal akcionářem projektu lázní, na který dohlíží prachatický starosta Jan Bauer (ODS).

Více čtěte na straně 4

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!