Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Propouštění oživí krajskou tripartitu

Česko

OSTRAVA Moravskoslezský kraj obnoví činnost regionální tripartity. Rozhodnutí jen urychlily dopady ekonomické krize a s ní spojené propouštění. Krajští politici se zástupci podnikatelské sféry a odborů chtějí jednat o nejvhodnějších opatřeních.

Patnáctičlenná Rada hospodářské a sociální dohody Moravskoslezského kraje, jak se tripartita oficiálně jmenuje, hodlá podpořit například vznik nových pracovních míst. Uvedl to předseda Regionální rady oborových svazů Lubomír Klosík.

Krajská tripartita vznikla už před devíti lety, poslední roky ale nepracovala kvůli personálním změnám. Obnovu činnosti loni oddálily také krajské volby. „Tripartita spala jako Šípková Růženka. Existovala jen na papíře, ale v praxi nefungovala. O obnovení její činnosti usilujeme od roku 2007,“ řekl zástupce odborů.

Rada bude mít o šest členů méně, než v ní zasedalo dosud Obnovená rada bude mít 15 členů oproti původním 21. Předsedou bude hejtman Jaroslav Palas (ČSSD). Poradní skupinu vytvoří vždy pět zástupců kraje, odborů a podnikatelské sféry. „V době, kdy dochází k sociálním problémům a lidé jsou propouštěni, je potřeba více komunikovat a hledat společné řešení,“ řekl místopředseda současné tripartity a generální ředitel Třineckých železáren Jiří Cienciala.

Podle hejtmana může tripartita čelit rostoucí nezaměstnanosti nebo podpořit rozvoj malých a středních podnikatelů. „Kraj sice velmi obtížně vstupuje do dění ve velkých průmyslových podnicích, ale dopady krize může změkčit například urychlením některých investičních akcí na území kraje,“ řekl už dříve Palas.

Regionální tripartita by se měla scházet dvakrát ročně, při nepředvídaných událostech častěji. První jednání se má konat do konce června, dodal Klosík.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...