Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Proti jmenování vlády vyhlásili v Turnově hladovku. Z původních 15 lidí už je 50, další přibývají

Česko

  12:22
TURNOV - Na protest proti jmenování vlády vyhlásili ve středu v Turnově na Semilsku řetězovou hladovku proti komunismu. Spontánní akce, která spojila lidi nespokojené se současnou politickou situací, odstartovala o půlnoci. Každý z účastníků bude držet hladovku 24 hodin. Na začátku bylo zapojeno 15 lidí, teď už 50 a přibývají další. Je to veřejná skupina, do které se může zapojit každý, řekl iniciátor protestu Karel Šírek z Turnova, který také jako první hladovku zahájil.

Muži protestující proti komunistům ve vládě. foto:  Petr Topič, MAFRA

Prezident Zeman ve středu jmenoval na Pražském hradě druhou vládu premiéra Andreje Babiše (ANO). Stalo se tak osm měsíců po sněmovních volbách a pět měsíců po demisi menšinové vlády ANO. Menšinový kabinet ANO a ČSSD by měli ve Sněmovně podporovat komunisté, definitivně o tom rozhodnou o víkendu.

Lidé protestující na Pražském hradě proti jmenování vlády.
Muži protestující proti komunistům ve vládě.

„Protestujeme tímto proti prezidentem republiky Milošem Zemanem jmenované nové vládě, v jejímž čele stojí předlistopadový člen KSČ a někdejší agent StB Andrej Babiš. Poprvé od listopadu 1989 vzniká vláda za přímé podpory komunistické strany, a to je pro nás absolutně nepřípustné,“ řekl Šírek. Řetězová hladovka bude podle něj ukončena až jmenováním nové vlády bez podpory komunistické strany.

Protestující denně zveřejní, kdo hladovku drží

Za zrůdnou symboliku považují účastníci protestu jmenování vlády právě 27. června. V Den památky obětí komunistického režimu, který připomíná den, kdy byli po zinscenovaném politickém procesu popraveni oběšením před 68 lety Milada Horáková, Jan Buchal, Oldřich Pecl a Záviš Kalandra. „Je to neúcta, hrubá urážka a poplivání památky všech obětí zločinného komunistického režimu,“ dodal Šírek.

Protestující budou denně zveřejňovat, kdo hladovku drží, a tím denně poukazovat na problém. „Kdyby to byl jeden člověk, tak se o něm napíše a za měsíc zemřel a hotovo. Takhle to můžeme vydržet velmi dlouho,“ dodal iniciátor protestu.

Autor: