Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Proti pirátům budou bojovat i čeští vojáci

Česko

PRAHA Česká republika sice nemá moře ani námořnictvo, přesto se příští rok zapojí do boje s piráty, kteří operují u pobřeží Somálska. Již v loňském roce totiž Evropská unie rozhodla o zahájení vojenské operace nazvané EU NAVFOR Somalia - operace Atalanta. „Mandát operace vyprší 12. prosince 2009, vše ale nasvědčuje tomu, že Rada pro všeobecné záležitosti a vnější vztahy tento mandát prodlouží,“ uvedl pro LN Petr Sýkora z českého ministerstva obrany.

„Česká republika opakovaně podpořila aktivity členských zemí Evropské unie v boji proti pirátství a zároveň rozhodla o vyslání štábních důstojníků do velitelství operace,“ dodal. Jak upřesnil, mělo by jít o tři vojáky. Ti se však přímo na moře nedostanou a budou sloužit na souši, konkrétně v hlavním velitelském štábu protipirátské operace v britském Northwoodu. Jak nedávno uvedl mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek, půjde o plánovače, kteří budou připravovat podklady pro rozhodování. „Jako vnitrozemský stát, který nemá námořnictvo, ani jinak pomoci nemůžeme,“ řekl Čírtek.

Podle českého ministerstva obrany zatím není přesně jasné, o jaké funkce budou mít na velitelství v Británii zájem. „Jakmile bude zřejmé, o jaké konkrétní pozice půjde, armáda provede výběr důstojníků potřebných odborností,“ objasnil Sýkora. Zřejmé je, že to budou lidé s velmi dobrou znalostí angličtiny a se zkušenostmi získanými například prací pro NATO. Nasazení českých vojáků do protipirátské operace už schválila Poslanecká sněmovna i Senát.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!