Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Česko

Protidrogový koordinátor Vobořil zvažuje odchod, unavuje ho souboj se státní správou

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil po jednání vlády 30. srpna 2023 foto: Úřad vlády ČR

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil ve čtvrtek uvedl, že kvůli nezdaru v dostatečném plnění plánů boje se závislostmi ze strategických dokumentů, které vláda schválila, zvažuje odchod z funkce.
  18:58

Podle Vobořila vláda schválila strategické dokumenty, podle kterých chtěla v oblasti boje se závislostmi postupovat, nedaří se je ale plnit. Proto zvažuje, že ve funkci skončí. „Minimálně do konce roku chci dopracovat celou řadu opatření,“ řekl.

Dodal, že chce dokončit legislativu k regulaci konopí a dál ho trápí témata černého trhu s tabákem nebo vysokého podílu případů domácího násilí, kde hraje roli alkohol.

Dlouholetý člen ODS Vobořil už jednou protidrogovým koordinátorem byl, od června 2010 do července 2018. Jeho druhé působení v této funkci může být kratší, odborník na drogovou problematiku opětovně pracuje pro vládu od února 2022.

Za poslední dva roky se proslavil mimo jiné výrokem pro iDNES.cz, kdy v rozhovoru naznačil budoucí možnou legalizaci kokainu. Za dva roky ho mnozí přejmenovávali na „prodrogového“ koordinátora, jelikož několikrát mluvil mimo jiné o legalizaci konopí.

Při jeho prvním odchodu média spekulovala o neshodách s tehdejším premiérem Andrejem Babišem (ANO). „Jsem se šestým premiérem, šestou vládou. Je to víceméně podobné,“ uvedl k tomu. „Souboj se státní správou je složitý,“ dodal.

Autoři: ,

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč