Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Protikandidáti: Je to dobrá zpráva. Pro nás

Česko

Žádné velké změny. Vlčkův odchod neovlivní kampaň, volební výsledky asi jen málo. Tak komentují změnu olomoučtí sociální demokraté i jejich protikandidáti.

OLOMOUC Místo Miloslava Vlčka, označovaného někdy svými kritiky za „traktoristu“, nastoupí do čela olomoucké kandidátky ČSSD uhlazený Roman Váňa. Ten však nepočítá s tím, že vyhrocená situace změní či zkomplikuje zahájenou kampaň. Nehodlá totiž ani aféry kolem Vlčka vysvětlovat lidem na mítincích. „Pokud odchod lidé budou chtít vysvětlit, samozřejmě tak uděláme. Ale jinak považuji důvody za podrobně přiblížené,“ řekl LN Váňa, někdejší kastelán hradu Bouzov, přednosta olomouckého okresního úřadu a poradce ministra kultury. Poslancem ještě nebyl – krajská kandidátka ČSSD se tak skutečně mění v seznam nových tváří.

ČSSD? Nečekám nic nového ani dobrého, tvrdí Langer Také protikandidát za ODS Ivan Langer nečeká, že by změna měla jakýkoli zásadní vliv na kampaň. „Od ČSSD nečekám nic nového, a už vůbec ne něco dobrého,“ poznamenal Langer.

Na otázku, zda není nyní „na odstřel“ také on jako další z kritizovaných kandidátů v kraji, poznamenal, že vnitřní diskusi už mají v ODS za sebou a soustředí se na kampaň. Průzkumy říkají, že ODS se na Olomoucku drží devět procent za sociálními demokraty, což je výrazný rozdíl.

Jako dobrou zprávu však vidí Vlčkův odchod především v novějších stranách. Tedy, především dobrou zprávu pro sebe.

„Změny na kandidátních listinách těsně před volbami na voliče nepůsobí důvěryhodně. V případě, když se jedná o změnu lídra či osoby přímo z vedení strany, může to u voličů vzbudit větší pochybnosti o celé straně. V důsledku pak mohou voliči preferovat spíše jiné politické strany, což může zrovna Věcem veřejným pomoci,“ odhaduje například jednička kandidátky Věcí veřejných v Olomouckém kraji Lenka Andrýsová.

Kraj, kde by uspělo sedm politických stran V Olomouckém kraji jsou preference ČSSD a ODS jedny z nejnižších v republice. Navíc mívají lidé na Olomoucku podprůměrnou vůli jít hlasovat. Propad od srovnatelných podzimních průzkumů byl radikální, posilují zejména nové politické strany – na Olomoucku by tak kromě současných sněmovních stran uspěly i Věci veřejné a také Zemanovci. Sociální demokraté na Olomoucku přitom po včerejšku ještě čekají, jak obsáhlé jsou Vlčkovy plány na opouštění funkcí. Je totiž například také předsedou krajského výkonného výboru ČSSD a někteří jeho spolustraníci naznačují, že dokud se vše definitivně nevyřeší, měl by se vzdát rovněž svých funkcí uvnitř strany.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...