Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Linka proti korupci po 4 letech končí. Nikdo na ni nevolá

Česko

  8:30
PRAHA - Ministr vnitra Jan Kubice se rozhodl po více než čtyřech letech provozu zrušit takzvanou protikorupční linku. Podle ministerstva není dostatečně efektivní. Skončit by měla 30. dubna.
Telefon (ilustrační foto)

Telefon (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Protikorupční linka 199, na které mohou lidé oznamovat podezření z korupce, byla spuštěna v září 2007. Její provoz celkově přišel na téměř dvanáct milionů korun.

Nový ministr vnitra Jan Kubice

V posledním roce ji provozovalo sdružení Oživení, předtím Transparency International. Do konce loňského roku se na ní uskutečnilo téměř 25 000 hovorů, z nichž zhruba 30 procent bylo vyhodnoceno jako relevantních.

"Tyto relevantní hovory vedly k 1656 relevantním podnětům, na základě kterých bylo za sledované období učiněno provozovateli linky 199 celkem 12 trestních oznámení," uvedlo ministerstvo v materiálu o zhodnocení efektivity linky.

ČTĚTE TAKÉ:

Za relevantní hovor je označován takový hovor, kdy má volající nepříznivou zkušenost s justicí, policií či samosprávou. Zbylých 70 procent telefonátů tvořili notoričtí stěžovatelé a také ti, kteří si spletli číslo.

Ministerstvo se rozhodlo linku zrušit nejen kvůli vysokému počtu zbytečných hovorů, ale také proto, že technické a personální zajištění provozu činilo přes 60 procent nákladů.

"Z toho lze odvodit lapidární tvrzení, že ministerstvo vnitra utrácí v průměru přibližně 1 429 568 korun ročně za vyřízení v průměru přibližně 4314 zcela planých hovorů," uvedlo vnitro.

Podle něho navíc po více než čtyřletém nepřetržitém provozu nelze uvést dostatek příkladů, které by tyto výdaje ospravedlnily.

Autoři: ,

Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!
Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!

Hledáme maminky, které s námi otestují oblíbené batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced. Obsahuje důležité vitamíny a minerály, včetně vitamínů A, C a...