Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Provokatér Doherty über alles

Česko

Britský hudebník Pete Doherty o víkendu dostál své pověsti provokatéra.

V Mnichově k nemilému překvapení publika zazpíval někdejší část německé hymny, kterou zprofanovali nacisté.

MNICHOV/PRAHA Byl to další z mnoha skandálů, které Petea Dohertyho provázejí po celou jeho kariéru. Pořadatelé hudebního festivalu on3, který se konal o víkendu v hlavním městě Bavorska a byl živě přenášen rozhlasem, pozvali nadaného zpěváka, aby zde také vystoupil. A Doherty opravdu přijel a všechny překvapil. Během svého koncertu totiž neplánovaně začal zpívat: „Deutschland, Deutschland über alles (Německo, Německo nade vše).“ Tedy úvodní část meziválečné německé hymny, jejíž první sloku s inkriminovaným popěvkem zneužili nacisté k propagandistickým účelům. Od konce druhé světové války už se tato sloka nepoužívá.

Když mnichovské publikum Dohertyho improvizaci slyšelo, bylo nejdříve zaskočeno. Poté britského zpěváka zahrnuli pískotem a výkřiky, uvedla na svých internetových stránkách německá rozhlasová stanice Deutsche Welle.

„Tichým hlasem zazpíval,Deutschland, Deutschland über alles‘ celkem čtyřikrát. Poté publikum začalo bučet tak hlasitě, že musel začít zpívat jinou píseň,“ prohlásil mluvčí rádia Rudi Küffner. Moderátor z rozhlasové stanice Bayerischer Rundfunk uvedl, že organizátoři hned vyhledali zpěvákovy manažery a snažili se zjevně opilého muzikanta dostat ze scény.

Odzpíval dalších pět písní „Rozhodli jsme se, že zastavíme vystoupení Petera Dohertyho na pódiu tak rychle, jak jenom to bylo možné,“ bylo uvedeno v oficiálním prohlášení rádia. To se jim povedlo až po odzpívání dalších pěti písní, kterými si své nemile překvapené posluchače aspoň trochu udobřil.

Rozhlasová stanice už vydala oficiální omluvu za nepředvídatelnou situaci, která nastala. „Bohužel jsme to nemohli předvídat. Živé vysílání je živé vysílání,“ řekl Rainer Tief, programový ředitel festivalu. „Jak říkají Britové: nepobavilo nás to,“ dodal Tief. Zároveň také podotknul, že doufají i v omluvu ze strany zpěváka. Ten se ještě k celé záležitosti nevyjádřil a vůči médiím, která se ho snaží kontaktovat, zůstává „momentálně nedostupný“, informoval zpravodajský server Sky News Online.

Není to ale poprvé, co se teprve třicetiletému hudebníkovi podařilo být terčem kritiky v Německu. Ještě jako frontman kapely The Libertines totiž nahrál píseň o problematice rasismu ve Velké Británii, pojmenovanou Arbeit macht frei. Tedy stejnou větou, která visela nad nacistickými koncentračními tábory.

Hymna „s příběhem“ Hudbu ke skladbě Deutschlandlied (Píseň Německa) složil už v roce 1797 slavný skladatel Joseph Haydn. Její v té době revoluční text pochází z roku 1841 z pera básníka Augusta Heinricha Hoffmanna von Fallersleben. Německo tehdy neexistovalo jako jednotný stát a právě k jednotě německy mluvícího národa skladba vyzývala.

Od roku 1922 byla píseň národní hymnou výmarské republiky. Během vlády nacistů byla oficiálně používána její první sloka. Po druhé světové válce byla právě tato část zakázána a státní hymnou se stala její třetí část.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!